12 listopada 2019 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku uroczyście obchodzono 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Uroczystość rozpoczęła się odsłonięciem tablicy pamiątkowej przy Dębie Niepodległości gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego. W wydarzeniu uczestniczyli dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku Marian Matuszczak, przedstawiciel Delegatury Kuratorium Oświaty w Elblągu – dyrektor Małgorzata Adamowicz, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, przedstawiciel starostwa elbląskiego Stanisław Sołowiej, przewodniczący Rady Rodziców Mariusz Dziki, mjr Bolesław Czechowski, przedstawiciel samorządu uczniowskiego - Julia Dzięgo,

Akademia rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego. Następnie dyrektor Marian Matuszczak powitał zaproszonych gości oraz przypomniał nasze drogi do niepodległości, o których mówili także nasi goście w krótkich okolicznościowych wystąpieniach.

Jak co roku uroczystość była okazją do uhonorowania najlepszych i podsumowania pracy uczniów trzeciej klasy mundurowej. Najlepszym uczniom – kadetom statuetki okolicznościowe wręczył dyrektor ZSEiT. Najlepszą kadetką została Zuzanna Zajło-Ozga.

Przewodniczący Rady Rodziców Mariusz Dziki wręczył także dyplomy za najlepsze wyniki w strzelaniu z kbks (broni palnej) uzyskane podczas mistrzostw III klasy wojskowej na obozie szkoleniowym w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie. I miejsce zajął Damian Zarychta, II miejsce zdobyła Zuzanna Zajło-Ozga, II miejsce - Anna Patalon.

W części artystycznej klasy pierwsze liceum ogólnokształcącego o nachyleniu obronnym zabrały wszystkich zebranych w podróż ukazującą losy naszej Ojczyzny. Przywołały historię Polski od utraty niepodległości aż po jej odzyskanie. Szczególnie wyeksponowały poświęcenie i trud przodków oraz ich niegasnącą nadzieję na odzyskanie wolności, które pozwoliły dziś żyć w wolnym kraju.

Oprawa uroczystości była znakomicie przygotowana przez kadetów pod opieką wychowawczyń: Anny Turowskiej i Justyny Konopackiej. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego „My I Brygada”.

mjr Bolesław Czechowski