Przejdź do treści.

Menu

Przygoda uczniów Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym ze stolicą rozpoczęła się na stacji kolejowej Warszawa Wschodnia, gdy od razu, po pozostawieniu bagaży w hostelu, zaczęliśmy poznawać walory kulturowe Warszawy. Jeszcze tego samego dnia zwiedziliśmy Muzeum Historii Żydów Polskich Polin. Blok muzeum powstał w symbolicznym miejscu, czyli w dawnej tętniącej życiem dzielnicy zamieszkałej przez Żydów, a w czasie wojny przekształconej przez nazistów w getto. Ogromne wrażenie na wszystkich wywarł architektoniczny aspekt budynku, ponieważ wnętrze zdumiewa falującą szczeliną rozcinającą budynek na dwie części. Ponadto, w sercu muzeum, można było zobaczyć odtworzoną, przedwojenną żydowską ulicę Ludwika Zamenhofa.

Edukator opowiadał o losach Żydów bardzo ciekawie, nawoływał do przywrócenia i ochrony pamięci historii Żydów polskich, apelował o wzajemne zrozumienie i szacunek wśród Polaków i Żydów, wśród europejskich społeczeństw.

Drugiego dnia pobytu w Warszawie odwiedziliśmy Muzeum Narodowe. Na miejscu mieliśmy okazję zobaczyć Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki, Żydówkę z pomarańczami Aleksandra Gierymskiego jak i inne wybitne dzieła znanych polskich i europejskich artystów. Pałacowe muzeum oferowało jeszcze jedną ciekawą ekspozycję, która dotyczyła sztuki średniowiecza. Dzięki niej mogliśmy na nowo odkryć świat wyobrażeń sztuki średniowiecznej i wielość jej funkcji.

Kolejnym punktem wtorkowego planu zwiedzania stolicy były Łazienki Królewskie, a w nich odpoczynek ze szkicownikiem w dłoniach. Letnia rezydencja Stanisława Augusta, do której mogliśmy wejść, stanowi przepiękne świadectwo architektonicznej spuścizny klasycyzmu i oświecenia.

Następnego dnia z kolei – swoim pięknem – zachwyciło Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Tam odbyliśmy ciekawą lekcję muzealną, podczas której poznaliśmy symbolikę wnętrz pałacu, a także cechy barokowej rezydencji – imponującej okazałością, przepełnionej bogactwem. Środa uraczyła nas także urokami Starego Miasta, Krakowskim Przedmieściem i wizytą w Centrum Interpretacji Zabytku. To właśnie tam wnikliwie poznaliśmy historię Starego Miasta, wtajemniczeni zostaliśmy w historię o jego zniszczeniu i odbudowie, a także o okolicznościach wpisania historycznego centrum Warszawy na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Czwartek zarezerwowany był na sztukę współczesną. Muzeum Sztuki Nowoczesnej, usytuowane nad Wisłą, swą wystawą Nigdy więcej. Sztuka przeciw wojnie i faszyzmowi w XX i XXI wieku dostarczyła wielu tematów do rozmowy na kwestie ekonomiczno-polityczno-społeczne.

Naszą wędrówkę po galeriach zamyka Narodowa Galeria Sztuki „Zachęta”, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć wystawę Alienacje albo następnym razem pożar. Wystawa składała się z kilku filmów, które ukazywały kondycję ludzi i ziemi, mechanizmy ludzkich destrukcyjnych zachowań, mroczne strony cywilizacyjnego postępu: terroryzm, imperializm, grabieżcza eksploatacja i wy-zysk oraz rasizm. Wracaliśmy do hostelu głęboko poruszeni tym, co zobaczyliśmy.

Oba czwartkowe projekty muzealne były artystyczną prowokacją. Zmusiły do wyjścia ze swoich ograniczeń w postrzeganiu świata i jego problemów. Zastanawialiśmy się nad tym, czy sztuka musi być piękna, wolna i przede wszystkim – gdzie są jej granice.

W piątek, z dworca Warszawa Zachodnia wyruszyliśmy w drogę powrotną do swoich domów. Wycieczka była ważna z wielu względów, była – przede wszystkim- bardzo cennym doświadczeniem. Pozwalała nam, jako zespołowi klasowemu, zbudować i umocnić więzi, skłaniała do przemyśleń na temat natury człowieka, dostarczyła ogromnej wiedzy dotyczącej kultury i sztuki Warszawy, ale i nie tylko niej. To, co zobaczyliśmy w muzeach oraz na ulicach naszej przepięknej stolicy stało się dla nas inspiracją i niewątpliwie pomoże nam rozwinąć się w naszej pasji tworzenia. Kto wie, może w przyszłości to nasze obrazy znajdą się w jednym z warszawskich muzeów?

 

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

bip.powiat.elblag.pl

bip

Obserwuj nas na FB

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Wywiad

 

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski