2 września 2019 roku grupa wolontariuszy z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim, realizując projekt „Stutthof – ja w miejscu pamięci”, wzięła udział w obchodach 80. rocznicy pierwszego transportu więźniów do obozu Stutthof. Oprawę uroczystości zapewniła Kompania Reprezentacyjna oraz Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej w Gdyni.

Uczestnicy uroczystości wzięli udział w uroczystej mszy świętej obok budynku byłego krematorium w intencji ofiar KL Stutthof, której przewodniczył ks. biskup dr Jacek Jezierski. Podczas głównych obchodów pod Pomnikiem Walki i Męczeństwa w imieniu byłych więźniów przemówiła Helena Majkowska, pseudonim konspiracyjny „Ela”, żołnierz AK pułku Baszta, sanitariuszka i łączniczka. Wszyscy byli ogromnie poruszeni jej wystąpieniem, które nagrodzono brawami na stojąco.

Stałym punktem uroczystości jest przemówienie dyrektora Muzeum Stutthof – Piotra Tarnowskiego. Głos zabierali również zaproszeni goście: Piotr Karczewski, doradca Prezydenta RP, który odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, sprawujący opiekę nad Muzeum Stutthof w Sztutowie,

Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów i zniczy pod pomnikiem i odegranie pieśni obozowej.

Dziękujemy, że możemy być częścią Koalicji Pamięci budowanej przez Muzeum Stutthof.

Bożena Szczodrowska