W poniedziałek 17 czerwca w auli Zespołu Szkół w Pasłęku odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Wiedza i umiejętności źródłem sukcesu”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Projekt jest zaplanowany na dwa lata i właśnie minął pierwszy rok jego realizacji. Oprócz zajęć dydaktyczno-wyrównawczych, rozwijających, z doradztwa zawodowego oraz form wsparcia dla rodziców i nauczycieli, w klasach pierwszych i drugich LO odbywały się zajęcia projektowe. Jako pierwsza zaprezentowała się grupa prowadzona przez panią Magdalenę Bała, wykonująca zadanie „Gra miejska”. Uczniowie obejrzeli filmiki i zdjęcia z przeprowadzonej gry miejskiej. Praca nad wykonaniem gry trwała długo, począwszy od opracowania regulaminu, poszczególnych zadań konkursowych, opisu planszy i kart, ich przygotowaniu w graficznym programie komputerowym oraz tłumaczeń na język angielski, niemiecki i rosyjski. Jako druga efekty swojej pracy zaprezentowała grupa z geografii pod kierunkiem pani Ewy Cylwik-Miszczyszyn, która realizowała zadanie „Różnorodność wód powierzchniowych powiatu elbląskiego, jego ochrona i turystyczne wykorzystanie”. Uczniowie omówili zakres swoich zajęć, zaprezentowali zdjęcia z wyjazdów edukacyjnych oraz krajoznawczych. Kolejnym punktem podsumowania projektu była prezentacja czterech grup językowych, realizujących zadanie „Język obcy w turystyce powiatu elbląskiego”. Efektem pracy grupy angielskiej, powadzonej przez panią Sylwię Janiszewską, grup niemieckiej i włoskiej, prowadzonej przez panią Beatę Pierlejewską oraz grupy rosyjskiej, prowadzonej przez pana Tomasza Rozenbajgiera, było przygotowanie folderu „Atrakcje turystyczne powiatu elbląskiego” i przetłumaczenie go na wszystkie cztery języki. Dla uczestników tej części projektu został zorganizowany quiz językowy, w którym najlepsza okazała się grupa angielska w składzie: Oskar Skowroński, Michał Mackiewicz i Kamila Markisz. Jako ostatnie zaprezentowały się dwie grupy projektowe, realizujące zadanie „Atrakcje turystyczne Pasłęka”, prowadzone przez panią Monikę Kozakiewicz i pana Tadeusza Gębarowskiego. Obie grupy opracowały plansze i folder prezentujący zabytki i najciekawsze miejsca turystyczno-rekreacyjne Pasłęka. Plansze były wcześniej prezentowane w formie wystawy w Pasłęckim Ośrodku Kultury. Dla tych grup również został przeprowadzony konkurs wiedzy o Pasłęku. I miejsce zajął w nim Michał Potrapeluk z kl. II a, II miejsce zajęła Paulina Kogut z II b, a III miejsce Kacper Kukliński z II a. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe certyfikaty, a następnie wzięli udział w poczęstunku przygotowanym na zakończenie tej części projektu.

Info: ZS Pasłęk

fgjgy

Projekt „Wiedza i umiejętności źródłem sukcesu” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego

gggtyu