11 czerwca 2019 r. w auli Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyło się podsumowanie dwóch projektów realizowanych w mijającym roku szkolnym w ramach programu PO WER „Aktywni zawodowo w Europie” oraz Erasmus+ „W poszukiwaniu smaków Europy”.

W uroczystości udział wzięli naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Wioletta Janas, dyrektor ZSEiT Marian Matuszczak, koordynator projektów Bogumiła Olendzka-Kozicka, rodzice, gimnazjaliści i nauczyciele, uczniowie szkoły oraz oczywiście sami uczestnicy projektu wraz z opiekunami.

Spotkanie było zwieńczeniem kolejnego roku działań mających na celu umożliwienie odbycia praktyki zagranicznych w Rimini we Włoszech oraz Maladze w Hiszpanii 15 uczniom technikum kształcącego w zawodach technik agrobiznesu i technik przetwórstwa mleczarskiego oraz 12 uczniom technikum kształcącego w zawodzie technik organizacji usług gastronomicznych. Majowy dwutygodniowy wyjazd poprzedzony był rekrutacją uczestników, zajęciami z treningu personalnego, warsztatów z doradztwa zawodowego, warsztatów kulturoznawczych oraz kursami językowymi, odpowiednio z języka włoskiego lub hiszpańskiego.

Impreza przygotowana przez uczestników projektów i ich opiekunów miała na celu zaprezentowanie rezultatów przedsięwzięcia. Młodzież, przygotowując prezentacje, pokazy oraz włoskie i hiszpańskie smakołyki, chciała podzielić się swoimi umiejętnościami, wiedzą, doświadczeniem i przeżyciami. Wyjazd do krajów śródziemnomorskich przyczynił się do zdobycia przez uczniów nie tylko dodatkowych umiejętności i kompetencji zawodowych oraz językowych, ale również do kształtowania otwartości i wrażliwości kulturowej, rozwijania umiejętności osobistych, takich jak adaptacja w nowym środowisku i pracy oraz praca w międzynarodowym zespole.

Zwieńczeniem konferencji było wręczenie przez dyrektora Matuszczaka certyfikatów potwierdzających odbycie praktyk zagranicznych, dokumentu ECVET potwierdzającego europejski system transferu osiągnięć w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Kolejny ważny dokument Europass Mobilność uczniowie otrzymają po potwierdzeniu przez Narodową Agencję Programu Erasmus+.

Projekty finansowane są w całości z funduszy europejskich w ramach programu PO WER oraz Erasmus+, a ich realizację wspierał partner ETN Network z siedzibą we Włoszech i Hiszpanii.

Podsumowanie nie oznacza na szczęście końca międzynarodowych podbojów uczniów ZSEiT. Wyjazd kolejnej grupy do Malagi już za rok.

Aneta Wołosz