To już dwunasty raz w tolkmickim kościele podsumowujemy konkurs „Na najpiękniejszą palmę wielkanocną”. Zaczynaliśmy lokalnie, ze Szkołą Podstawową, Gimnazjum i Przedszkolem Miejskim, potem włączył się Ośrodek Kultury i Dom Pomocy Społecznej. W kolejnych latach dołączały do tego konkursu szkoły z terenu gminy Tolkmicko oraz stowarzyszenia. Kiedy przyszedł czas, że na zaproszenie, odpowiedziały instytucje i osoby spoza naszej gminy, postanowiliśmy dwa lata temu zmienić ten konkurs na regionalny.

Cieszy fakt, że przez te lata wspierał nas Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, przez pięć ostatnich lat - Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, a dwa lata temu do grona sponsorów dołączyło Starostwo Powiatowe w Elblągu, a Pan Starosta objął osobiście Konkurs swoim patronatem. W tym roku grono współorganizatorów i sponsorów powiększyło sią o CARITAS nasze Diecezji. Patronatem medialnym objęły nas: Redakcja Elbląskiego Gościa Niedzielnego i Redakcja Dziennika Elbląskiego.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 41 prac z terenu miasta, gminy i powiatu - o 10 palm więcej niż w roku ubiegłym. Nad ich tworzeniem pracowało ponad 450 osób. Cieszy nas, że ¼ prac, to palmy wykonane przez rodziny. Udział w konkursie wzięły różne grupy, instytucje stowarzyszenia, które znamy od kilku lat, ale bardzo serdecznie witamy nowych uczestników, którzy są z nami po raz pierwszy i mamy nadzieję, że będą brali udział w kolejnych konkursach.

Tegoroczne prace są bardzo ładne, a właściwie ładne, to zbyt skromne słowo, są piękne. Wykonane zgodne z wymogami regulaminu. Przekrój wiekowy - od 2 lat do… trudno powiedzieć… bardzo dojrzałego wieku.

Komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli instytucji sponsorujących, miała bardzo twardy orzech do zgryzienia przy ocenie tych prac. Trudno było znaleźć jakieś uwagi.

Przyznano 1 nagrodę specjalną z wyłonieniem jej spośród wszystkich palm tegorocznego konkursu, z wyszczególnieniem za co ta ocena została przyznana. Jest to nagroda Pana Macieja Romanowskiego - Starosty Elbląskiego, który sprawuje patronat nad tym konkursem. Pozostałe nagrody zostały ocenione w grupach, wg ubiegłorocznego wzoru. Komisja ma nadzieję, że ten podział jest sprawiedliwy. Wszystkie palmy są piękne, ale z tak wielu palm, trzeba było wybrać te wyróżniające się szczególnie i ocenić je trochę wyżej.

Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody oraz dyplomy okolicznościowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Elblągu, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, CARITAS Diecezji Elbląskiej i Parafię św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom za te piękne palmy. Mamy nadzieję, że za rok również się spotkamy, może w większym gronie…

Dziękujemy serdecznie Współorganizatorom i Sponsorom nagród, Komisji oceniającej prace, Redakcjom medialnym i wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomagali w pracach przy tym konkursie.

A oto wyniki:

- „NIEZAWODNI” – Grupa z Chojnowa - Nagroda Specjalna Starosty – za palmę wyróżniającą się spośród wszystkich formą i wykonaniem

PRZEDSZKOLE MIEJSKIE W TOLKMICKU     ex aequo wyróżnienia

- Grupa I „Orzeszki” - wyróżnienie

- Grupa II „Muchomorki” - wyróżnienie

- Grupa III „Jagódki” - wyróżnienie

- Grupa IV „Poziomki” – wyróżnienie

SZKOŁY

- Klasa IV a   SP Tolkmicko - I m-ce

- Kl. I   SP w Tolkmicku - II m--ce

- kl. VI a SP Tolkmicko - II m-ce

- Antonina Płyta i grupa 4 osób – Łęcze kl V - III m-ce