W pierwszym tygodniu ferii zimowych (21.01-26.01.2019) grupa pracowników kadry pedagogicznej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Kamionku Wielkim wzięła udział w „Ponadnarodowej mobilności kadry edukacji szkolnej” w Wielkiej Brytanii, w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Głównym celem szkolenia było zapoznanie z systemem edukacji w Wielkiej Brytanii oraz sposobami rozwiązywania konfliktów, trudnych sytuacji i problemów emocjonalnych uczniów uzależnionych od środków psychoaktywnych. Organizator szkolenia - Lincoln Christ’s Hospital School - przygotował kurs doskonalący, w ramach którego nauczyciele mieli możliwość obserwować metody i formy pracy w angielskich szkołach.

Uczestnicy kursu odwiedzili 7 szkół i placówek o różnym poziomie nauczania. Podczas dyskusji z pedagogami w Wielkiej Brytanii okazało się, że stosowane przez nas metody pracy z tzw. trudną młodzieżą, na wielu płaszczyznach są zbieżne, a idee bardzo podobne. Wymiana wzajemnych doświadczeń zawodowych zaowocuje wprowadzeniem w naszej pracy ciekawych rozwiązań wychowawczo-edukacyjnych. Będą one służyły pomocy dzieciom i wspieraniu ich zarówno w procesie edukacyjnym, jak też w rozwoju emocjonalnym.

Szczególną rolę odegrała szkoła Phoenix Park Academy w Grimsby, do której uczęszcza młodzież wykluczona ze szkół powszechnych. Częstokroć weszła ona w kolizję z prawem i miała doświadczenia ze środkami psychoaktywnymi. Mieliśmy możliwość bieżącej obserwacji pracy w tej placówce i narzędzi, jakimi się posługują. Podczas krótkiej prezentacji przedstawiliśmy metody i formy pracy z naszą młodzieżą. Wzbudziły one zainteresowanie oraz zostały uznane za nowatorskie, co zaowocowało chęcią kontynuowania współpracy w przyszłości.

Wszyscy uczestnicy szkolenia w Lincoln nabyli nowe kompetencje oraz podnieśli swoje kwalifikacje - otrzymali certyfikaty oraz dokument Europass Mobilność.

koordynator projektu - Xymena Swatowska
dyrektor MOW Radosław Żyłowski