Od 1 września 2018 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim realizowany jest projekt "Skuteczni w pracy z agresywnymi i uzależnionymi", w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Celem projektu jest przeszkolenie pracowników pedagogicznych w zakresie radzenia sobie z agresywnymi zachowaniami młodzieży, która często jest uzależniona od używek.

Wybrane kursy organizowane są przez profesjonalne ośrodki szkoleniowe w Wielkiej Brytanii oraz Hiszpanii, które przygotowały ofertę kursów odpowiadającą na zdiagnozowane w naszej placówce potrzeby. Pierwsza mobilność odbędzie się podczas ferii zimowych do Lincoln w Wielkiej Brytanii, weźmie w niej udział 8 osób. Na drugie szkolenie - na początku czerwca 2019 roku - pojedzie 5 osób do Sewilli w Hiszpanii.

W ramach przygotowań do kursów została przeprowadzona rekrutacja uczestników, wybrano logo projektu. Odbywają się zajęcia z języka angielskiego, na których nauczyciele rozwijają swoje umiejętności konwersacyjne, poszerzają słownictwo specjalistyczne w zakresie emocji i pedagogiki. Ponadto przygotowywane są materiały do prezentacji naszej placówki.

Poprzez uczestnictwo w kursach nasi pracownicy wzbogacą wiedzę i umiejętności w zakresie pracy z wychowankami, podnosząc jednocześnie efektywność i atrakcyjność nauczania oraz bezpieczeństwo wychowanków. Będą mieli możliwość zaprezentowania naszej placówki, a poprzez wymianę doświadczeń z innymi szkołami w Europie rozwiną współpracę międzynarodową. Podniesienie kompetencji zawodowych o standardy europejskie wpłynie pozytywnie na kształtowanie prawidłowych postaw u nauczycieli i wychowawców oraz ograniczy zjawisko wypalenia zawodowego.

Xymena Swatowska, koordynator projektu