W najbliższą niedzielę, 30 września w Mariance organizowane są obchody święta plonów. Uroczystości rozpoczną się o godz. 10.30 mszą świętą w miejscowym kościele z udziałem przedstawicieli okolicznych miejscowości, którzy na ołtarzu złożą bochny chleba symbolizujące owoc ziemi i ciężkiej pracy rolników. Symbol dostatku, szczęścia i pomyślności, wspólnoty, a zarazem szacunku dla opieki Bożej. Na mszę świętą zaproszeni zostali władze gminy i powiatu oraz ksiądz Jan Sindrewicz.

Tegoroczne dożynki będą miały atrakcyjną oprawę przygotowaną przez mieszkańców Marianki, Leszczyny, Borzynowa, Zielonego Grądu i Aniołowa. Przy kościele stanie stoisko z lokalnymi specjałami kulinarnymi, przy którym będzie można posilić się i rozgrzać oraz nabyć chleb i ciasta. Gwoździem programu będą warsztaty tradycyjnego wyrobu mąki i wypieku podpłomyków przygotowane przez przedstawicieli wioski Jankowo z gminy Rychliki.

Przy okazji pobytu w Mariance będzie możliwość zwiedzenia wyjątkowego kościoła, niedawno ruiny a dzisiaj perełki turystycznej.

Organizatorzy zapraszają do Marianki wszystkich rolników i mieszkańców okolicznych wsi, Pasłęka, Elbląga a także osoby zainteresowane działalnością wspólnoty skupionej przy Kościele w Mariance.

Magdalena Cyrkanowicz
Alicja Przewoźniczuk