Tegoroczne Dożynki Powiatowe odbyły się w Nowakowie w pogodne sobotnie popołudnie 8 września, a ich gospodarzem była gmina Elbląg. Słoneczna pogoda sprzyjała organizatorom i przysporzyła sporej liczby gości, wśród których nie zabrakło przedstawicieli władz rządowych i samorządowych z naszego regionu, gmin powiatu elbląskiego, organizacji pozarządowych oraz mieszkańców powiatu.
Tradycyjnie uroczystości dożynkowe zapoczątkowała Msza Święta w intencji rolników odprawiona przez ks. Pawła Guminiaka, proboszcza parafii w Cieplicach.
Starostami tegorocznych dożynek byli państwo Sylwia i Radosław Murawiec. Przekazali oni tradycyjny bochen chleba na ręce starosty Macieja Romanowskiego i wójta Genowefy Kwoczek.
Państwo Sylwia i Radosław Murawiec, małżeństwo od 21 lat. Pani Sylwia ma wykształcenie ekonomiczne, a pan Radosław rolnicze. W gospodarstwie pomaga syn Konrad, przyszłoroczny maturzysta. Od 1995 roku prowadzą gospodarstwo rolne na terenie gminy Elbląg we wsiach Cieplice, Kępiny Wielkie i Nowakowo o łącznej powierzchni ponad 124,6 ha oraz 1,27 ha lasu w Kępinach Wielkich, gmina Elbląg. Gospodarstwo specjalizuje się w produkcji roślinnej (pszenica, rzepak, burak cukrowy, groch i bobik) i wyposażone jest w maszyny, urządzenia do prowadzenia wymienionych kierunków produkcji. Od 2010 r. gospodarstwo uczestniczy w programie rolno-środowiskowym. Państwo Murawiec ciągle doskonalą swoje umiejętności i wiedzę rolniczą, choć jak sami przyznają w obecnych czasach rolnik nie tylko powinien znać się na produkcji rolnej, ale być przede wszystkim dobrym managerem. Pomimo natłoku prac i obowiązków znajdują jeszcze czas na swoje hobby.
Starosta Maciej Romanowski wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Ryszardem Zagalskim wręczyli Odznaki Honorowe Zasłużonego dla Powiatu Elbląskiego. Otrzymały je następujące osoby:
Barbara Bruzdewicz - jest mieszkanką Gronowa Górnego. Będąc Radną Gminy Elbląg od roku 1998 pełniła szereg funkcji. Obecnie jest Przewodniczącą Rady Gminy. Jako sołtys, zaangażowana w rozwiazywanie problemów wsi. Udziela się społecznie. Była inicjatorem opracowania Planu Rozwoju Miejscowości Gronowo Górne. Propaguje wśród mieszkańców ideę budowania dobrych kontaktów. Umacnia działania służące integracji i jedności mieszkańców. Angażuje się w prace Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej Nr 1 w Gronowie Górnym „Nasza szkoła”. Za swoją pracę, doświadczenie, zaangażowanie wielokrotnie otrzymywała podziękowania.
Marzenna Bardzik - wraz z mężem prowadzi Ośrodek Zdrowia w Jegłowniku. Od roku 1977 zajmuje się opieką medyczną na terenie gminy Gronowo Elbląskie. Jest dobrym i oddanym lekarzem. Z zamiłowaniem poświęca wiele godzin w dzień i w nocy, dla ratowania ludzkiego życia. Cieszy się wielką sympatią zarówno wśród kolegów lekarzy, jak i społeczeństwa gminy Gronowa Elbląskiego oraz innych gmin powiatu elbląskiego. Wiedza i doświadczenie sprawiają, że świetnie sobie radzi z problemami zdrowotnymi mieszkańców Gminy. Jest osobą otwartą i wrażliwą na potrzeby innych. Może stanowić wzór dla innych lekarzy. Ponadto wspiera placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, w tym Ochotnicze Staże Pożarne, grupy aktywne, zarówno dziecięce, jak i seniorskie. Człowiek o wysokiej kulturze osobistej, pracujący dla dobra mieszkańców powiatu elbląskiego.
Andrzej Lemanowicz – ma szczególne zasługi w obszarze działalności samorządowej. Funkcję Burmistrza Tolkmicka pełni od trzech kadencji. W tym czasie podejmował wiele inicjatyw na rzecz rozwoju gminy i powiatu, m.in. tworzył Lokalną Grupę Działania „Wysoczyzna Elbląska”. Współtworzył projekt budowy strategii rozwoju portów i przystani morskich południowego brzegu Zalewu Wiślanego. Dzięki jego zaangażowaniu miasto Tolkmicko było współorganizatorem wyjazdowego posiedzenia Sejmowej Komisji Morskiej, które dotyczyło budowy drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Jest propagatorem budowy przeprawy promowej łączącej województwo warmińsko–mazurskie z województwem pomorskim. Zabiegał o rewitalizację linii kolejowej nadzalewowej, łączącej Elbląg z Tolkmickiem, Fromborkiem i Braniewem. Jest zaangażowany w poprawę infrastruktury drogowej na terenie gminy i powiatu elbląskiego.
Andrzej Gromala - jest mieszkańcem Aniołowa. W roku 2015 decyzją Stowarzyszenia Aniołowo otrzymał wyróżnienie „ANIOŁ DOBROCI” za szczególne zaangażowanie w rozwój anielskiej wioski tematycznej i pomoc innym w trudnych sytuacjach życiowych. Zaangażowany, w życie wsi jako członek Ochotniczej Straży Pożarnej. Działa również w miejscowym Klubie Sportowym „Pogrom Aniołowo”. Od czasu założenia firmy budowlanej „MAGBUD”, życzliwy i pomocny partner około 40 projektów realizowanych przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo. Jest wykonawcą bazy sportowo-rekreacyjnej na obrzeżach wsi. Pełni ona ważną funkcję turystyczną na żółtym szlaku rowerowym na terenie powiatu elbląskiego. Ponadto opracował i zrealizował zagospodarowanie centrum wsi z „anielskim zakątkiem”. Dzięki tym inicjatywom Aniołowo staje się rozpoznawalną miejscowością powiatu elbląskiego, odwiedzaną z różnych zakątków Polski i zza granicy. Od 15 lat jest współorganizatorem „Zlotu Miłośników Aniołów”. Jest lokalnym patriotą, dumnym ze swego miejsca zamieszkania.
Marek Franciszek Kalinowski – jest mieszkańcem wsi Kępniewo, gm. Markusy, gdzie prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne. Jest osobą aktywną, chętnie angażującą się w prace na rzecz społeczności lokalnej. Jest doświadczonym samorządowcem. Od trzech kadencji jest radnym Gminy Markusy. Obecnie pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Budżetu, Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Spraw Socjalnych. Od szeregu lat jest związany z przetwórstwem mleczarskim. Działał w Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Elblągu, a w chwili obecnej jego aktywność jest znana poza terenem powiatu. Prężnie działa w Spółdzielni Mleczarskiej SPOMLEK, gdzie jest Przewodniczącym Rady Nadzorczej.
Jan Wiktor Szczęsny – jest mieszkańcem Godkowa. Radny Gminy Godkowo przez dwie kadencje. Nauczyciel z 45-letnim stażem. Poza rzetelnym wykonywaniem swojej wyuczonej profesji, dał się poznać w regionie jako propagator Turniejów Wiedzy o Bezeceństwie Ruchu Drogowego. Z jego inicjatywy wybudowano Miasteczko Ruchu Drogowego przy szkole Podstawowej w Godkowie. Dzięki jego staraniom powołano Szkolne Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Był współtwórcą trzech rowerowych tras turystycznych w gminie Godkowo. Organizował rajdy dla dzieci i młodzieży. Był także inicjatorem nordic walkingu wśród osób starszych.
W czasie dożynek pracowała specjalna komisja, która dokonała oceny wieńców dożynkowych i stoisk wiejskich. Najlepszych nagrodzono dyplomami i czekami pieniężnymi.
W kategorii wieńców dożynkowych I miejsce (nagroda 1000 zł) zajęło Piastowo, gm. Milejewo, II miejsce (800 zł) – Wikrowo, gm. Gronowo Elbląskie, III miejsce (600 zł) – Rychnowy, gm. Milejewo. Przyznano również wyróżnienia (po 300 zł) wieńcom z następujących miejscowości: Godkowo, Zwierzno, Nowe Monasterzysko, Kazimierzowo, Krupin-Kiersity, Janowo.
W kategorii stoisk wiejskich pn. „Czym chata bogata” I miejsce (nagroda 1000 zł) przypadło miejscowości Godkowo, gm Godkowo, II miejsce (800 zł) – Dymnik, gm. Rychliki, III miejsce (600 zł) – Kazimierzowo, gm. Elbląg.
Jak zwykle dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji dla dzieci i dorosłych w postaci występów artystycznych, konkursów, a także licznych stoisk ze smakołykami. Dużym zainteresowaniem cieszył się koncert gwiazdy wieczoru: zespołu MEJK oraz pokazy teatru ognia, po których nastąpiła zabawa taneczna aż do późnych godzin nocnych.
https://powiat.elblag.pl/pl/strona-glowna-2/4458-dozynki-powiatowe-w-nowakowie#sigProId9f512dac5d