W ostatnim tygodniu wakacji, po 12-godzinnej podróży grupa wychowanków z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Orle Gniazdo” w Marwicy dotarła do położonego u stóp Karkonoszy malowniczego Bukowca. To właśnie tam rok wcześniej rozpoczął się projekt Akademia Dobrych Inicjatyw, którego pomysłodawcą i realizatorem jest Fundacja Dobrych Inicjatyw z Prezesem Fundacji panem Bartłomiejem Jojczykiem na czele.

Założeniem projektu jest wsparcie wychowanków poprzez stwarzanie możliwości rozwijania zainteresowań i talentów, objęcie pomocą psychologiczną. Przez cały rok fundacja umożliwiała rozwijanie zainteresowań dzieci poprzez organizację zajęć dodatkowych, włączanie w wolontariat, zaproszenie na Choinkę Dobrych Inicjatyw oraz wsparcie rzeczowe w postaci szkolnych wyprawek.

Obóz w dniach 19-25.08. był podsumowaniem pierwszego roku działań akademii, był również przestrzenią do zaplanowania dalszych form wspierania i rozwijania wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych. Podopieczni placówki mieli okazję do górskich wędrówek, zabawy w termach Cieplickich, szaleństwa na letnim torze saneczkowym w Karpaczu, zwiedzania Kopalni Podgórze w Kowarach oraz szerokiej gamy zajęć sportowych oraz teatralnych, muzyczno-ruchowych i profilaktycznych.

Ponadto kontynuowano zajęcia psychologiczne „Kuźnia talentów”, które miały na celu diagnozę możliwości wychowanków, poszukiwanie i ukierunkowanie zainteresowań. Atmosfera zaufania i wrażliwość oraz otwartość terapeutki na problemy i potrzeby dzieci umożliwiła poruszenie podczas spotkań tematów trudnych i ważnych w codzienności naszych podopiecznych.

W czasie obozu wychowankowie uczestniczyli w pierwszym bloku edukacji finansowej projektu Młodzi Finansiści Akademii, kierowanego w szczególności do grupy wychowanków, których w najbliższej przyszłości czeka usamodzielnienie. Tematy warsztatów to między innymi budowanie domowego budżetu, funkcjonowanie systemu bankowego, w tym pożyczek i kredytów, wejście na rynek pracy. Projekt będzie kontynuowany w najbliższym czasie w placówce, między innymi poprzez realizację mikroprojektów.

Dzieci i młodzież z obu placówek opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych przez powiat elbląski miała już kolejną okazję wspaniale wypoczywać nad Zalewem Wiślanym w Nadbrzeżu oraz nad Jeziorem Wielewskim w miejscowości Wiele na Kaszubach. W Nadbrzeżu przeżyły dziesięć świetnych dni (pogoda niestety tylko nie dopisała ale wszyscy radzili sobie z jej humorami). Dzieciaki zagłębiały tajniki świata żeglarskiego. Miały okazję pływać dużą żaglówką, a także motorówką. W Wielu natomiast podopieczni placówek, oprócz kąpieli w jeziorze mieli możliwość pływania na kajakach, wspinali się na ściance, budowali wieże ze skrzynek po których się wspinali, (co okazuje się nie takie łatwe, a zrobienie jaskółki stając na 10 skrzynkach to dopiero wyzwanie).

I tak czas wakacji upłynął niepostrzeżenie.