W związku z odbywającymi się na terenie gmin Powiatu Elbląskiego oraz Gminy Miasto Elbląg jarmarkami, dożynkami, kiermaszami itp. imprezami (np. Dni Elbląga, Elbląskie Święto Chleba, Jarmark Świętego Bartłomieja w Pasłęku, dożynki powiatowe lub gminne), w organizacji których biorą Państwo udział, zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie wszelkich możliwych kroków, aby sprzedaż produktów pochodzenia zwierzęcego sprzedawanych lub rozdawanych na tych imprezach posiadała wszelkie cechy legalności, tzn. aby produkty te pochodziły z legalnych źródeł, tj. pozostających pod nadzorem organów urzędowej kontroli żywności, oraz aby były one prawidłowo oznakowane (identyfikowalne).

Prośba moja odnosi się w szczególności do mięsa oraz produktów (np. kiełbas, wędzonek) wytworzonych z mięsa wieprzowego, mięsa dzików oraz mięsa świniodzików, które są oferowane do sprzedaży na tego typu imprezach jako produkty „regionalne” i „tradycyjne” a wynika z realnego zagrożenia rozprzestrzenienia się epizootii afrykańskiego pomoru świń, której źródłem mogą być ww. produkty wytworzone z mięsa ww. gatunków zakażonych zwierząt.

W miejscu tym informuję, że w przypadku produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z innych państw UE, na teren Rzeczypospolitej Polskiej mogą zostać wprowadzone produkty pochodzące wyłącznie z zakładów zatwierdzonych zgodne z rozporządzeniem (WE) nr 853/3004 (oznaczone owalnym znakiem identyfikacyjnym). Niedopuszczalna jest więc sprzedaż na terenie Polski produktów wytworzonych w innych krajach przeznaczonych na lokalny rynek tych krajów (m.in. produktów tradycyjnych przeznaczonych na lokalny rynek tych krajów).

Rozprzestrzenienie się tej trudnej do zwalczenia choroby spowodowałoby trudne do oszacowania straty dla gospodarki naszego kraju.

Jednocześnie pragnę zwrócić uwagę, że choroba atakuje jedynie świnie, dziki i świniodziki, nie jest ona niebezpieczna dla ludzi.