28 maja 2018 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyło się podsumowanie konkursu Szkoła Młodych Patriotów. Konkurs organizowany był przez Studium Prawa Europejskiego w Warszawie i miał charakter ogólnopolski. Udział w konkursie był jednym z etapów przygotowań do uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Od listopada 2017 do maja 2018 młodzież ZSEiT pod opieką Małgorzaty Purzyckiej, Małgorzaty Cytryckiej i mjra Bolesława Czechowskiego realizowała 7 zadań konkursowych. Ich celem było rozbudzenie uczuć patriotycznych i kształtowanie postaw młodych patriotów. W ramach zadań konkursowych uczniowie m.in. przeprowadzili konwersatorium na temat Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?, przygotowali prezentację na temat patriotyzmu dawniej i dziś, wykonali plakaty na temat 100 lat niepodległej Polski a następnie zorganizowali wystawę, uczestniczyli w szkolnym konkursie wiedzy Historia Polski a patriotyzm, sformułowali Kodeks Postaw Patriotycznych, a także uczestniczyli w konkursie pieśni patriotycznej.

W zadaniach konkursowych wzięło udział ponad 170 uczniów, nauczyciele i pracownicy szkoły. Efekty realizacji wszystkich zadań były przedstawione w czasie prezentacji multimedialnej.

Udział w ogólnopolskim konkursie Szkoła Młodych Patriotów przyniósł wiele emocji, a także uświadomił młodym ludziom, na czym polega współczesny, mądry i odpowiedzialny patriotyzm.

Małgorzta Purzycka