23 kwietnia 2018 r. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów potwierdzających odbyte szkolenie z zakresu wojskowego.

Certyfikaty otrzymali uczniowie klasy maturalnej o profilu wojskowym. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: szef sekcji wychowawczej 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej mjr Jan Smolarz, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, radna powiatu elbląskiego Joanna Naspińska, przedstawiciel Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu kpt. Dawid Trapiszczonek, dyrektor Gimnazjum w Dobrym, gimnazjaliści z Pasłęka i Dobrego oraz rodziny uczniów.

Pierwszym punktem uroczystości było podsumowanie przez dyrektora Mariana Matuszczaka dziewiątej już z kolei innowacji wojskowej, która w ZSEiT jest realizowana od 2010 r. Później głos zabrali goście, którzy wspólnie podkreślali, żenoszony przez uczniów mundur jest elementem wyróżniającym ich w lokalnym środowisku. Miłym akcentem podczas uroczystości było wręczenie wyróżnienia Starosty Powiatu Elbląskiego kadetowi Cezaremu Holeniewskiemu, który w chwili zagrożenia życia, przyjął właściwą postawę i podjął próbę ratowania człowieka.

Kolejnym punktem uroczystości była prezentacja szkolenia wojskowego przez kadetów klasy III LO, po której uczniowie złożyli gorące podziękowania mjrowi Bolesławowi Czechowskiemu za pomoc i zaangażowanie w pracę z młodzieżą. Następnie przedstawiciel WKU omówił warunki, jakie powinien spełniać kandydat ubiegający się o powołanie do służby wojskowej. Przedstawił także zasady odbycia służby w jednostkach wojskowych.

Zachwyty rodziców, którzy przybyli na uroczystość z całym rodzinami, potwierdzają słuszność wyboru szkoły, którego dokonali uczniowie.

Edyta Sienkiewicz