We wtorek 10 kwietnia rozpoczęło się w Warszawie dwudniowe 23. Zgromadzenie Związku Powiatów Polskich. Podczas spotkania starosta Maciej Romanowski odebrał okolicznościową statuetkę dla „Super Powiatu”. Laur ten zdobył Powiat Elbląski w rankingu ZPP w kategorii powiatów do 60 tys. mieszkańców.

W pierwszym dniu obrad wzięli udział m.in. Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP (odczytał list prezydenta Andrzej Dudy do uczestników zgromadzenia), byli premierzy Leszek Miller i Waldemar Pawlak, Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich oraz Andrzej Maciejewski, szef sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego.

Dla uczestników zgromadzenia specjalne wystąpienie – retransmitowane na telebimie - przygotował Jerzy Buzek, były premier, za którego rządów, 20 lat temu, reaktywowano powiaty. Wspomniał w nim, że samorządy w Polsce wprowadziła już konstytucja marcowa z 1921 r. Były premier skonstatował, że dzisiejszym wyzwaniem dla samorządu jest zwiększenie zaangażowania mieszkańców w jego działania, podzielenie się z nimi władzą, kompetencjami. – Dziś samorządowcy powinni uwierzyć, że mieszkańcy uniosą ciężar współodpowiedzialności za wspólnoty lokalne – mówił Jerzy Buzek.

Głównym punktem pierwszego dnia obrad był panel dyskusyjny pt. „Refleksje nad rolą ustrojową samorządu gminnego i powiatowego w II i III RP”. Wzięli w nim udział były premier Leszek Miller, Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, Tomasz Siemoniak, były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz poseł Kazimierz Kotowski, były starosta opatowski i były prezes Związku Powiatów Polskich. Najważniejszym wątkiem dyskusji była zasada pomocniczości państwa (w odniesieniu do samorządów), którą streszcza jedno zdanie: tyle władzy i państwa, na ile to konieczne, tyle wolności i społeczeństwa, na ile to możliwe.

- Nie ma skuteczniejszego sposobu weryfikacji administracji publicznej niż wybory samorządowe – powiedział Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK. Dodając, że w Polsce samorząd realizuje swe zadania lepiej, efektywniej niż administracja rządowa.

zpp 073608