W dniach 22-24 marca Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym będzie organizatorem XIII Makroregionalnego Przeglądu z Rysunku, Malarstwa i Rzeźby uczniów szkół plastycznych.

Impreza ta ma na celu promocję osiągnięć uzdolnionej artystycznie młodzieży, wymianę doświadczeń między pedagogami i dokonanie oceny poziomu kształcenia przedmiotów artystycznych. Każdego roku zaszczyt przeprowadzenia tej imprezy spoczywa na innej placówce. Jest to wielkie przedsięwzięcie i duże wyróżnienie dla organizatorów. W skład jury dokonującego oceny prac młodzieży wchodzą profesorowie Akademii Sztuk Pięknych.

W tegorocznym Przeglądzie weźmie udział piętnaście szkół z makroregionu północno-wschodniego: Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym, Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych w Ciechanowcu, Liceum Plastyczne w Nałęczowie, Zespół Szkół Plastycznych w Lublinie, Zespół Państwowych Szkół Plastycznych w Warszawie, Państwowe Liceum Plastyczne w Olsztynie, Liceum Plastyczne w Łomży, I Prywatne Liceum Plastyczne LOGOS w Płocku, Zespół Szkół Plastycznych w Radomiu, Zespół Szkół Ekonomicznych LP w Mińsku Mazowieckim, Policealne Studium Zawodowe Studio Sztuki w Warszawie, Liceum Plastyczne w Supraślu, Lubelska Szkoła Sztuki i Projektowania w Lublinie, Liceum Plastyczne w Zamościu, Warszawska Szkoła Reklamy.

Każdą placówkę tradycyjnie reprezentuje trzech uczniów specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach plastycznych. Młodzież na miejscu wykonuje pracę w wybranym medium oraz prezentuje przywiezione ze sobą prace z etapu szkolnego z rysunku, malarstwa lub rzeźby. Zwycięzcy przeglądu makroregionalnego zostają zakwalifikowani do kolejnego etapu zmagań - już ogólnopolskiego. Dla młodzieży pragnącej związać swoją przyszłość ze studiami artystycznymi udział w tym ogólnopolskim konkursie jest motywacją do bardzo wytężonej pracy, okazją do porównania poziomu umiejętności warsztatowych, a dla laureatów – przepustką na wymarzone studia, bowiem mają oni szansę otrzymać indeks dowolnie wybranej artystycznej uczelni.

W dziesięcioletniej historii szkoły uczniowie LP w Gronowie Górnym odnieśli wiele sukcesów podczas przeglądów. W 2013 r. szkoła zdobyła III miejsce w Supraślu. Do ogólnopolskiego etapu dostali się wówczas: Natalia Magalska oraz Fryderyk Sosnowski-Kessler. Natalia osiągnęła I miejsce w kraju. Rok później szkoła uzyskała I miejsce, tym razem w Łomży,. Ada Leszczyńska uzyskała indywidulanie najwyższą punktację, a w kraju miejsce VII. W roku 2016 szkoła potwierdziła wysoki poziom kształcenia zajmując ponownie III miejsce w makroregionie. Do etapu ogólnopolskiego dostały się Magdalena Sadowa i Wiktoria Kieniksman. Obie zostały laureatkami - zdobyły indeksy wyższych uczelni artystycznych.

Zwieńczenie tegorocznego konkursu stanowić będzie wystawa prac młodzieży w CS Galeria El, którą można będzie oglądać w dniach 24 – 27 marca.

Nagrody dla wszystkich uczestników I etapu ufundowała firma RENESANS.

Paulina Łuczak

zaproszenieM