10 lutego siedmioosobowa grupa uczniów z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku wyjechała na 13-dniowe praktyki zawodowe do Itzehoe.

Wśród nich znalazły się dwie osoby z klasy trzeciej technikum kształcącego w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Dziewczęta zapoznały się z branżą hotelarsko-gastronomiczną, odbywając praktyki w Ditmarscherhof Hotel i Cafe Schwarz Hotel.

Dwóch chłopców z pierwszej klasy Branżowej Szkoły I Stopnia kształcącej w zawodzie stolarz pracowało w warsztatach stolarskich należących do partnerskiej szkoły Regionalne Berufsbildungszentrum Itzehoe. Dwóch uczniów i jedna uczennica z technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu odbywało praktyki bezpośrednio w niemieckich gospodarstwach rolnych specjalizujących się w hodowli krów.

Wszyscy mieszkali u niemieckich rodzin. Czas wolny spędzali aktywnie. W sobotę 17 lutego byli na wycieczce w Hamburgu, gdzie zwiedzili miedzy innymi Miniaturen Wunderland oraz zobaczyli stary tunel pod rzeką Łabą. Następnego dnia udali się na wycieczkę do Tönning Oceanarium. W środę 14 lutego brali udział w zajęciach lekcyjnych w niemieckiej szkole i zasiedli do wspólnego obiadu przygotowanego przez polskie dziewczęta. Wieczorem relaksowali się przy wspólnej grze w kręgle. 21 lutego uczestniczyli w zajęciach w szkole, a po nich zwiedzali muzeum poświęcone Pasłękowi i okolicom dawniej zamieszkiwanym przez Niemców.

Praktyki zakończyły się 23 lutego, a ich zorganizowanie było możliwe dzięki systematycznej współpracy ZSEiT z Regionales Berufsbildungszentrum Itzehoe, trwającej od 2005 roku i zawartej między obydwiema szkołami umowie z dnia 5 września 2016 roku. Wyjazd wsparło finansowo Starostwo Powiatowe w Elblągu.

Wierzymy, że praktyki były owocne, a uczniowie poznali niemiecki system, technologie i formy kształcenia zawodowego, nabyli wiele nowych umiejętności praktycznych oraz doskonalili słownictwo branżowe obowiązujące w wybranym przez siebie kierunku kształcenia.

Anna Turowska