W dniu 14 kwietnia o godz. 10:00 przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Zagalski otworzył kolejną sesję Rady Powiatu, która odbywała się w szczególnych okolicznościach żałoby narodowej po tragicznych wydarzeniach w Smoleńsku. Radni uczcili minutą ciszy pamięć ofiar katastrofy, a następnie przez aklamację przyjęli stanowisko, którego treść publikujemy poniżej. Tę szczególną sesję zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego.

Elbląg, 14 kwietnia 2010 r.

Rada Powiatu w Elblągu

zebrana na XXXI Sesji Rady Powiatu w Elblągu w dniu 14 kwietnia 2010 roku
poruszona tragiczną śmiercią

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Lecha Kaczyńskiego, Jego małżonki Pani Marii Kaczyńskiej oraz wszystkich osób, które zginęły w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010r.

pragnie w szczególny sposób oddać hołd wszystkim uczestnikomtragicznej katastrofy, w której zginęli - Para Prezydencka, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, wysocy urzędnicy państwowi, wysocy oficerowie wojskowi, duchowni i załoga samolotu.
W sposób bolesny historia zatoczyła krąg.
Tak jak 70 lat temu kiedy to w Katyniu zginęła elita intelektualna II Rzeczypospolitej, tak i teraz tragicznie zginęły najlepsze córki i synowie naszej ojczyzny.

Lista poległych członków oficjalnej delegacji najwyższych władz Polski i działaczy społecznych, udających się na uroczystości żałobne w Katyniu, uwidocznia ogromną stratę Polskiego Narodu.

Okrutny los jednym ciosem wydarł z naszych szeregów najlepszych obywateli Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyrażamy swój smutek, żal i ból. Trudno jest się pogodzić z tak wielką tragedią w wymiarze narodu, państwa i Ojczyzny.

W tym miejscu na usta cisną się słowa Jana Pawła II ..„Bywa nieraz, że stajemy w obliczu prawd, dla których brakuje słów”...

Rada Powiatu w Elblągu, Zarząd Powiatu oraz mieszkańcy powiatu elbląskiego składają wyrazy najgłębszego współczucia rodzinom ofiar, oraz Ich przyjaciołom.

Łączymy się w bólu z całym narodem.

Cześć ich pamięci.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: XXXI sesja Rady Powiatu w Elblągu