Jak zinterpretować hasło „koniec”? Czy nadać mu wydźwięk pozytywny czy negatywny? Realistycznie czy przez pryzmat symboli? Pierwsza edycja Ogólnopolskiego Konkursu Biennale Inspiracji w Liceum Plastycznym dała bardzo ciekawe rozwiązania tego zagadnienia.
Codzienna ludzka egzystencja naznaczona jest niezliczoną liczbą „końców” i „początków”. Tych małych, czasem witanych z radością oraz poważnych, którym towarzyszą melancholia czy łza. Mogą być one intrygującym punktem wyjścia do przełożenia emocji na język plastyczny. Świadczy o tym duże zainteresowanie, którym cieszył się udział w I Ogólnopolskim Biennale Inspiracji „Koniec”, organizowanym przez Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym przy współorganizacji Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Stowarzyszenia TalentArt. Z trzydziestu szkół z terenu całego kraju wpłynęło niemal 600 prac wykonanych w różnorodnych technikach. Patronat honorowy nad konkursem objął Starosta Elbląski Maciej Romanowski.
Prace były oceniane w następujących kategoriach: rysunek, malarstwo, fotografia oraz grafika. Wiele z nich zachwycało dojrzałością artystycznej wypowiedzi oraz wysokim poziomem warsztatowym.
Jury w składzie: prof. Maria Targońska z ASP w Gdańsku, prof. Mariusz Dąbrowski z ASP w Warszawie, prof. Jacek Jagielski z UA w Poznaniu przyznało Nagrodę GRAND PRIX w kategorii - grafika Idze Łukasik z Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym
Nagrodę Starosty Elbląskiego otrzymała Aleksandra Kozarska z ZSP im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej
W kategorii - rysunek- I miejsce uzyskał Hubert Dolinkiewicz z LP im. Wojciecha Kossaka w Łomży, II miejsce zajęła Marta Tołwińska z LP im. Artura Grottgera w Supraślu, III miejsce - Zofia Iwaszkiewicz z ZSP im. Władysława Hasiora w Koszalinie. Wyróżnieniami uhonorowano: Blankę Kamińską z ZSP im. Władysława Hasiora w Koszalinie, Aleksandrę Ambrozik z ZSP im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej oraz Mikołaja Grobelnego z ZSP im. Władysława Hasiora w Koszalinie.
W kategorii – malarstwo – I miejsce otrzymał Igor Warykiewicz z ZSP im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, II miejsce zajęła Anna Capek z LP w Gronowie Górnym. III miejsce przyznano Patrykowi Mikoszowi z ZSP im. J. Brandta w Radomiu. Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Kozarska, Alicja Dulewicz oraz Weronika Jarzyna z ZSP im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej
W kategorii – grafika – I nagrodę uzyskał: Mateusz Dzieciuch z ZSP im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie, II miejsce zajęła Anna Jakóbek z LP w Gronowie Górnym, III miejsce - Błażej Różański z LP w Gronowie Górnym. Wyróżnienia uzyskały: Dominika Krulak z LP im. Artura Grottgera w Supraślu, Weronika Śliwińska z ZSP im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej oraz Łucja Żukowska z LP w Gronowie Górnym
W kategorii – fotografia – I miejsce zajęła Daria Rosicka z ZSP w Kole, II miejsce - Gabriela Kowacka z ZSP w Kole, III miejsce - Marcin Derda z ZSP w Kole. Wyróżnieniami uhonorowano: Julię Kwas z ZSP im. Tadeusza Kantora w Dąbrowie Górniczej, Małgorzatę Batorską z ZSP im. J. Brandta w Radomiu oraz Aleksandrę Demianiuk z LP im. Artura Grottgera w Supraślu.
Uczestnikom dziękujemy za tak liczny udział w konkursie. Laureatom składamy gratulacje. Podsumowaniem i zwieńczeniem konkursu będzie wystawa nagrodzonych prac w Galerii Nobilis w CSE "Światowid" w Elblągu. Wernisaż odbędzie się 21 września 2017 r. Już teraz serdecznie zapraszamy!
Anna Bazylczyk, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym
Konkurs pod Patronatem Starosty Elbląskiego. Zadanie dofinansowano ze środków Zarządu Powiatu w Elblągu.