25 marca 2017 w siedzibie JRG nr 2 w Elblągu odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom” zorganizowane przez Komendę Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu oraz Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Elblągu. Patronat honorowy nad Turniejem objął Starosta Elbląski, który ufundował nagrody dla uczestników.

OTWP jest jedną z podstawowych form działalności prewencyjnej Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP. W zadaniu tym aktywnie uczestniczą także strażacy z komend Państwowej Straży Pożarnej.

Turniej ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Organizatorem OTWP jest Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przy współpracy Komendy Głównej, Komend Wojewódzkich i Komend Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej, Zarządów Oddziałów Związku OSP PR, Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wielu innych instytucji związanych z ochroną środowiska oraz zwalczaniem klęsk żywiołowych.

Jednym z fundamentalnych założeń organizacji turnieju jest nagradzanie uczestników, którzy najlepiej przyswoją sobie zagadnienia bezpieczeństwa pożarowego osiągając najlepsze wyniki w czasie eliminacji, sprawdzając się w testach, części praktycznej  i podczas odpowiedzi ustnych.

W konkursie brali udział laureaci gminnych eliminacji tego Turnieju w poszczególnych kategoriach wiekowych. Z powiatu elbląskiego do Turnieju przystąpiło 5 gmin, które przeprowadziły eliminacje dla ok. 100 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie do eliminacji powiatowych przystąpiło: 14 uczestników w trzech kategoriach wiekowych, laureatów eliminacji gminnych.

Turniej powiatowy składał się z dwóch części, w czasie których uczestnicy rozwiązują test a następnie trzech najlepszych z każdej grupy, odpowiadają na wylosowane pytania.

Po zaciętej rywalizacji do etapu wojewódzkiego zakwalifikowali się:

gr 1: Klaudia Ładna (Milejewo)

gr 2 : Magdalena Rosół (Tolkmicko)

gr 3 Agnieszka Dobosz (Elbląg)

Dziękujemy organizatorom za przygotowanie eliminacji, a laureatom serdecznie gratulujemy!

Karina Socha