Tegoroczne Dni Otwarte w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku przebiegały pod hasłem: „Uczenie się w zawodzie jest w modzie”. Podczas Dni Otwartych, 21-22 marca 2017 roku  z ofertą kształcenia w ZSEiT zapoznało się ponad 300 uczniów z gimnazjów, z Pasłęka i okolic. Dzięki prezentacjom  przygotowanym przez nauczycieli  i uczniów gimnazjaliści mogli bliżej poznać zawody, do wykonywania których będą przygotowywani podczas nauki w szkole.

Oferta kształcenia w ZSEiT na rok szkolny  2017/2018:

liceum

• liceum ogólnokształcące o nachyleniu obronnym

technika

• technik ekonomista
  • technik żywienia i usług gastronomicznych
  • technik agrobiznesu
  • technik przetwórstwa mleczarskiego

szkoła branżowa I stopnia

• mechanik pojazdów samochodowych
  • mechanik operator pojazdów i maszyn rolniczych
  • monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
  • kucharz
  • stolarz – NOWY KIERUNEK! Uczeń nabywa kwalifikacje czeladnika – wytwarzanie wyrobów stolarskich.

Dni Otwarte dały gimnazjalistom okazję do bliższego poznania wielu atutów szkoły. W liceum o nachyleniu obronnym to m.in. zajęcia z bloku wojskowego: musztra paradna, zajęcia samoobrony, lekcje strzelania, a w technikach i szkole branżowej dodatkowe kursy: prawo jazdy kategorii T, kurs operatora kombajnu zbożowego, kurs operatorów opryskiwaczy, kurs CNC – obrabiarek sterowanych numerycznie.

Atutem szkoły jest również kształcenie praktyczne, które odbywa się we wskazanych przez szkołę zakładach i instytucjach, m.in. dla technika żywienia i usług gastronomicznych i kucharza - praktyki zawodowe na promach Unity Line, praktyki zawodowe na terenie Niemiec, w hotelach Mercure oraz Adler, praktyki zawodowe we Włoszech, w Rimini. Technik przetwórstwa mleczarskiego odbywa praktyczną naukę zawodu w SERY ICC PASŁĘK i SP SPOMLEK w Młynarach, a mechanik pojazdów samochodowych - w warsztatach naprawczych w Pasłęku i Elblągu, w serwisach Fiata, Renault, Boscha oraz Peugeota.

Dla gimnazjalistów mieszkających poza Pasłękiem atutem jest Internat dla dziewcząt i chłopców z ok. 90 miejscami noclegowymi, 2-4 osobowymi pokojami i całodziennym wyżywieniem.

Niewątpliwie ważną, a może najważniejszą zaletą szkoły jest panująca w niej atmosfera, którą tworzą ciekawi świata, nie zawsze pokorni uczniowie i otwarci na potrzeby i pomysły młodzieży nauczyciele.

Małgorzata Gawrysiuk