9 marca uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku mieli okazję zwiedzić Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.

Na samym początku, ku zdziwieniu podróżujących, ukazał się z pozoru szpetny budynek, nieco przypominający bardzo stare zabudowania stoczni. Jego wnętrze było jednak odsłoną historii, która była im jedynie bliska z opowiadań rodziców i dziadków. Dzięki audioprzewodnikowi każda z osób mogła dokładnie poznać wszystkie elementy tego muzeum. Eksponaty w formie pojazdów, ubrań czy rzeczy osobistych pozwalały na zagłębienie się w tajniki przeszłości.

Jednym z ważniejszych zadań tej wycieczki było „(…) zachowanie w pamięci Polaków i Europejczyków doświadczenia Solidarności jako pokojowej europejskiej rewolucji, aby we wspólnocie europejskich demokracji Solidarność była ważną częścią mitu założycielskiego Europy.” Wiele informacji i zapisków, także z oryginalnych zagranicznych egzemplarzy gazet dotyczyło sytuacji polskich robotników stoczni Gdańskiej, krwawo tłumionych buntów i manifestacji. Za wciąż żywą pamiątkę można uznać też zdjęcia ludzi, którzy bronili honoru, wolności i polskości, można popatrzeć na ich twarze, często zakrwawione i zniekształcone po godzinach przesłuchań.

Dla młodych ludzi pobyt w muzeum, zderzenie z przeszłością okazał się ogromnym przeżyciem, to jedno z niewielu miejsc w kraju, gdzie historia jest jakby ożywiona, obecna wśród zwiedzających. Uczniowie po wyjściu z muzeum dzielili się spostrzeżeniami, refleksjami. Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku to miejsce warte zobaczenia, na pewno na długo zapadnie w pamięci.

Monika Finster, ucz. kl III technikum