W dniach od 14 do 19 listopada grupa uczniów Liceum Plastycznego wraz z opiekunami uczestniczyła w warsztatach artystycznych w ramach projektu Erasmus+, Career in Art. Organizatorem piątego już spotkania była artystyczna szkoła partnerska ze stolicy Słowenii - Srednjašola za oblikovanje in fotografijo Ljubljana.

Podczas pobytu uczniowie z sześciu szkół wzięli udział w trzydniowych warsztatach z fotografii, ceramiki, grafiki komputerowej, malowania woskiem. Mieli możliwość tworzenia własnego e-portfolio. Zajęcia okazały się bardzo owocne, a ich zwieńczeniem była prezentacja prac uczniów podczas ostatniego dnia wymiany. Na wystawę przybyli zaproszeni goście - ambasadorzy Polski i Słowacji w Słowenii. W swoim wystąpieniu ambasador Paweł Czerwiński podkreślił rolę i możliwości, jakie młodym ludziom - uczniom szkół, daje uczestniczenie w programach, takich jak Erasmus+. Podziękował gospodarzom za organizację, szkołom i nauczycielom wszystkich krajów uczestniczących w projekcie za podejmowanie trudu pisania projektów i dokładania starań, aby wymieniać się doświadczeniami. Uczniowie Liceum Plastycznego zaprezentowali ambasadorowi swoje prace wykonane podczas warsztatów, rozmawiali o przyszłości, wyborze dalszej drogi kształcenia i planach kariery zawodowej.

Pobyt młodzieży obfitował w dodatkowe działania umożliwiające uczestnikom poznanie szkoły, która w tym roku obchodziła jubileusz 70-lecia oraz historii, tradycji i kultury Słowenii. Uczniowie zwiedzili między innymi: Muzeum Narodowe Słowenii, Muzeum Sztuki Współczesnej, wystawę w Muzeum Grafiki. Młodzież zobaczyła prace słynnego architekta Joże Plecznika, autora wielu fascynujących budowli na terenie Lublany, Pragi i Wiednia. Wizyta w domu artysty, w którym przyjmował i kształcił swoich studentów, a gdzie obecnie pokazane są realizacje architektoniczne jego prac, pozwoliła uczniom na niecodzienne zetknięcie się zarówno z dorobkiem architekta, jak i filozofią i podstawowymi założeniami jego praktyki twórczej. Ciekawym punktem programu było spotkanie w pracowni z malarką, Apolonią Simon. Budowaniu przyjaźni pomiędzy uczniami z różnych krajów sprzyjało popołudnie spędzone w malowniczym historycznym miasteczku nad Adriatykiem - Piran.
To był bardzo pracowity i owocny wyjazd. Wróciliśmy z licznymi inspiracjami do dalszej pracy.

Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym