Projekt socjalny pod nazwą „Nie przepalam - aktywnie działam” realizowany jest w Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku i zyskał dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Obejmuje on szkolenie w ramach specjalizacji II stopnia w zawodzie pracownika socjalnego oraz egzamin przed Centralną Komisją Egzaminacyjną do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych w zakresie nadania II stopnia specjalizacji zawodowej.

Projekt kierowany jest do mieszkańców DPS Tolkmicko a realizowany w okresie od września do grudnia 2016 roku. Jego koordynatorem jest pracownik socjalny Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku Anna Podlaska.

Celem głównym projektu jest ograniczenie palenia tytoniu wśród mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku poprzez promowanie aktywnych i prozdrowotnych postaw życiowych. Cele szczegółowe projektu to: zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego oraz jego wpływu na wygląd i samopoczucie uczestników projektu; wzrost wiedzy  na temat nikotyny i jej oddziaływania na organizm człowieka; kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu; promowanie aktywnych metod spędzania czasu wolnego wśród mieszkańców  uzależnionych od nikotyny; wzrost wiedzy na temat metod dbania o zdrowy wygląd i dobre samopoczucie wśród uczestników projektu; wzrost wiedzy na temat gospodarowania środkami finansowymi wśród mieszkańców biorących udział w projekcie.

Powyższe cele realizowane będą w formie warsztatowej. W ramach współpracy warsztaty prowadzone będą przez psychologa - Annę Wawryszuk, lekarza Marka Mitala i instruktora terapii zajęciowej - Annę Karatkiewicz.

W ramach realizacji projektu 8 listopada 2016 roku na terenie Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku odbyły się pierwsze warsztaty prowadzone przez  psychologa Annę Wawryszuk. W warsztatach wzięło udział 10 mieszkańców Domu, w wieku 50+. Było to pierwsze z kilku spotkań warsztatowych stałej grupy mieszkańców, którzy chętnie przystąpili do udziału w projekcie.

Ożywiona dyskusja i zaangażowanie uczestników podczas tego spotkania pokazało, że projekt trafił w potrzeby podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku.

A. Korsak