7 października odbyły się główne uroczystości XXII rocznicy powstania 9 Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie. W obchodach uczestniczyli uczniowie - kadeci z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, którzy doskonale się prezentowali, zwłaszcza podczas przemarszu wśród mieszkańców Braniewa i zaproszonych gości. Z tego zadania wywiązali się wspaniale - maszerowali wzorowo w kolumnie czwórkowej, zachowując pełną powagę w czasie defilady, w której wzięli udział po raz pierwszy w życiu.

Uroczystości przebiegły zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Ten dzień stał się doskonałą okazją do wręczenia medali i odznaczeń wyróżnionym żołnierzom, i pracownikom. Zaproszeni na uroczystość goście, a wśród nich dyrektor ZSEiT Marian Matuszczak złożyli na ręce dowództwa Brygady gratulacje i życzenia. Dyrektor Matuszczak podziękował Dowódcy Brygady za wieloletnią, efektywną współpracę.

Na uroczystość Brygada przygotowała szereg atrakcji, w tym pokaz śmigłowca uderzeniowego Mi-24, który przyleciał z Pruszcza Gdańskiego, pokaz umiejętności ułańskich Szwadronu Kawalerii Rokitniańskich, inscenizację historyczną „wrzesień 39”. Imprezę umilił żołnierski poczęstunek, „tradycyjna grochówka”.

Uroczystości w 9 Brygadzie były żywą lekcją patriotyzmu.

Dziękujemy żołnierzom 9 BBKP i życzymy żołnierskiego szczęścia.

mjr Bolesław Czechowski