Spotkanie sympatyków Szkolnego Koła Wolontariatu było wyjątkowe, przypadło bowiem na 4 października w Światowy Dzień Zwierząt. Został on ustalony w dniu wspomnienia w Kościele św. Franciszka z Asyżu patrona zwierząt, a obchodzony od r 1931 (decyzja konwencji ekologicznej we Florencji).

Dzień ten celebrują organizacje ekologiczne i działające na rzecz ochrony zwierząt, organizacje non-profit, a także wegetarianie. Głównym jego celem jest uwrażliwienie na zachowanie ludzi w stosunku do zwierząt i uświadomienie, że zwierzę to istota żywa i ma swoje prawa. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt zaprosiliśmy do naszej szkoły prezes Warmińsko- Mazurskiego Stowarzyszenia Obrońców Praw Zwierząt imienia Świętego Franciszka z Asyżu, Barbarę Zarudzką, która opowiedziała nam o problemach związanych z pracą ze zwierzętami oraz o pracy wolontariuszy w schronisku. Panią prezes wspierała wieloletnia wolontariuszka schroniska „Psi Raj” w Pasłęku - Klaudia Kłosińska, uczennica klasy 3 c, która zachęcała uczniów szkoły do zostania wolontariuszem. Szkolne Koło Wolontariatu przekazało na ręce pani Prezes dochód ze szkolnej zbiórki. Cieszymy się, że nasza cegiełka wesprze podopiecznych schroniska „Psi Raj”.