Krajowe Biuro eTwinning Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie ogłosiło laureatów ogólnopolskiego konkursu „Nasz projekt eTwinning 2016”. Wybrano 19 najlepszych międzynarodowych projektów edukacyjnych wdrażanych w polskich szkołach, których realizację zakończono w roku 2015.
Wszystkie projekty opierały się na współpracy szkół z Unii Europejskiej i państw stowarzyszonych, miały charakter innowacyjny, opierały się na zapisach podstawy programowej kształcenia ogólnego, odbywały się w jednym z języków obcych i przy użyciu technologii informacyjno-komunikacyjnych. Jak podkreśla FRSE nagrodzone projekty są „innowacyjne, kreatywne, ciekawe, niezwykle dopracowane i zdecydowanie warte naśladowania”.
Jest nam niezmiernie miło, że jednym z 19 laureatów konkursu jest Zespół Szkół w Pasłęku. W roku szkolnym 2014/2015 uczniowie klas drugich LO uczący się języka rosyjskiego pod kierunkiem Tomasza Rozenbajgiera realizowali projekt „My i Wy – Europejczycy” we współpracy ze szkołami partnerskimi z Litwy, Mołdawii i Ukrainy.
Przedsięwzięcie prowadzone było w języku rosyjskim i polegało na comiesięcznym wykonywaniu zadań, mających na celu przybliżenie historii, kultury, tradycji i sytuacji społecznej każdego z państw. Efektami tej współpracy były m.in. wideokonferencje, nakręcone filmiki z prezentacją szkół, przygotowaniem dań narodowych i wykonaniem piosenek ludowych w strojach regionalnych, a także mini-przewodniki po państwach czy też internetowa gra dydaktyczna „Słownik litewsko-polsko-rumuńsko-ukraińsko-rosyjski”.
Projekt uzyskał dwie odznaki jakości – krajową i europejską, jako inicjatywę godną naśladowania. Gala wręczenia nagród odbędzie się 20 maja 2016 r. w Warszawie. Do udziału w niej zostali zaproszeni: dyrektor szkoły Katarzyna Panimasz, nauczyciel prowadzący projekt Tomasz Rozenbajgier oraz czworo uczniów biorących udział w projekcie: Luda Zankova, Iza Radzimska, Łukasz Basarab i Artur Szmigielski z klasy III d o nachyleniu bezpieczeństwo publiczne.
Cieszymy się ogromnie z tego sukcesu. Udział w projekcie nie tylko poszerzył wiedzę uczniów o krajach partnerskich i rozwinął umiejętności językowe, ale także umożliwił znalezienie nowych znajomych. Metoda projektu jest czasochłonna i wymaga stałego zaangażowania całego zespołu, jednak taka forma pacy z uczniami gwarantuje ciekawe efekty i dobrą zabawę. Przyznana nagroda świadczy o docenieniu naszej pracy i stanowi zachętę do podejmowania przez nas kolejnych wyzwań. Zachęcamy inne szkoły do skorzystania z możliwości jakie daje program eTwinning.