12 lutego w Liceum Plastycznym w Gronowie Górnym oddano do użytku trzy pracownie artystyczne mieszczące się w nowej części szkoły. Od powstania pomysłu rozbudowy do zakończenia realizacji inwestycji minęły dwa lata. Szkoła otworzyła swoje nowe pracownie: rzeźby, grafik warsztatowych i nowych mediów.
Ta placówka wymyka się wszelkim stereotypom. To jedna z najmłodszych szkół średnich, istnieje zaledwie osiem lat, i jest jedną z mniejszych, bo kształci się w niej 90 młodych artystów.
Mimo tak krótkiej historii Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym cieszy się renomą w całym kraju.
- Rozbudowa budynku pracowni artystycznych od momentu skrystalizowania pomysłu do momentu oddania pomieszczeń do użytku zajęła niespełna dwa lata.– wspominała podczas piątkowej uroczystości Krystyna Brinkiewicz, dyrektor Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym. - Tę ideę udało się zrealizować w tak krótkim czasie dzięki wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władz Powiatu Elbląskiego, ale także zaangażowaniu grona pedagogicznego i rodziców naszych uczniów.
Nowa część budynku kosztowała ponad 700 tysięcy złotych, z czego 400 tysięcy pochodziło z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś pozostałe ponad 300 tysięcy sfinansował powiat elbląski. To szósta inwestycja zrealizowana w ciągu ośmiu lat istnienia liceum, a jednocześnie trzecia zrealizowana przy pomocy środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (w ramach programu Infrastruktura Szkolnictwa Artystycznego).
Otwarcie budynku z nowymi pracowniami to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu szkoły. Uroczystość uświetnili znakomici goście. Wśród nich Wicewojewoda Warmińsko-Mazurski Sławomir Sadowski, Starosta Elbląski Maciej Romanowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Elbląskiego Jerzy Romanowski, radni powiatu: Tomasz Rozenbajgier – przewodniczący komisji rewizyjnej i Andrzej Sidor – przewodniczący komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki oraz wizytatorzy z Centrum Edukacji Artystycznej Włodzimierz Gorzelańczyk i Daniel Dramowicz.
- Wiem, że Liceum w Gronowie jest prowadzone na wysokim poziomie – podkreślił wicewojewoda Sławomir Sadowski. - Życzę wam natchnienia artystycznego, które jest nieodzowne w realizacji swoich marzeń, swoich zamierzeń w tworzeniu piękna, bo sztuka jest piękna i wypływa z serca. Daje radość wam i tym, dla których tworzycie – dodał.
Jerzy Romanowski, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Elbląskiego, od początku śledzi rozwój placówki.
- Byłem tutaj 8 lat temu, kiedy podjęta została decyzja o powstaniu Liceum – przypomniał. - Cieszę się, że ta decyzja była słuszna. Serdecznie gratuluję pani dyrektor tak pięknych inwestycji. Serdecznie dziękuję za wkład, za pracę, za aktywność i życzę wielu sukcesów.
Jak podkreśla dyrektor Krystyna Brinkiewicz, rozwój szkoły nie byłby możliwy, bez wsparcia organu założycielskiego, czyli Powiatu Elbląskiego.
- Powiat na oświatę wydaje jedną trzecią budżetu i cieszę się, że oddaje pieniądze w ręce dobrych gospodarzy – stwierdził starosta Maciej Romanowski. - Wielki szacunek należy się pani dyrektor, że udaje się jej realizować tak trudne przedsięwzięcia. I jak znam panią dyrektor nie jest to jej ostatnie słowo. Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym to piękna, mała, elitarna, dumna szkoła – stwierdził elbląski starosta.
Słowa Macieja Romanowskiego potwierdził wizytator z Centrum Edukacji Artystycznej do Spraw Szkół Plastycznych.
- Ta szkoła, mimo bardzo krótkiej historii, znajduje się na wyraźnym szczycie wśród naszych 98 szkół plastycznych w kraju – mówił Włodzimierz Gorzelańczyk.
Przy okazji zauważył, że Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym jest również jedyną placówką zlokalizowaną... na wsi.
- To szkoła, która w tak szybkim tempie awansowała, że wybudowanie tego pawilonu to nic wobec tego, co osiągnęli jej nauczyciele i uczniowie – dodał wizytator.
Po zakończeniu części oficjalnej pani dyrektor zaprosiła zebranych do zwiedzania obiektu i zapoznania się z wystawą prac absolwentów i uczniów Liceum. Otwarcie nowych pracowni uświetniła instalacja artystyczna „Polowanie”, dzieło ucznia klasy czwartej Dawida Jasińskiego. Niezwykłym przeżyciem dla gości był również udział w happeningu przygotowanym przez uczniów pierwszej klasy.
Ewa Wechterowicz, LP Gronowo Górne