19 marca 2015 r. uczniowie Zespołu Szkół w Pasłęku pod opieką pani Magdaleny Bała, Doroty Ćwik i Elżbiety Czerskiej wzięli udział w nietypowej lekcji historii w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Otwarto je w sześćdziesiątą rocznicę wybuchu powstania. Mieści się ono w dawnej elektrowni tramwajowej, zabytku architektury przemysłowej z początku XX w. u zbiegu ulic Przyokopowej i Grzybowskiej na Woli.
Przekraczając próg muzeum, stajemy na warszawskim bruku, wśród murów pokrytych dziurami po pociskach i emblematami Polski Walczącej. W niepowtarzalny sposób zaprojektowana ekspozycja muzealna oddziałuje obrazem, światłem i dźwiękiem. Aranżacja wnętrza i wykorzystanie efektów multimedialnych przybliżają powstańczą rzeczywistość.
Centralnym punktem Muzeum jest stalowy monument, przecinający wszystkie poziomy ekspozycji. Jego ściany pokrywają daty kolejnych dni powstania i ślady po pociskach. Prawie w każdym miejscu muzeum możemy słyszeć bicie serca. Dźwięk ten można dowolnie interpretować. Być może jest to serce bijące dla poległych w powstaniu albo powstańców, którzy w taki sposób chcą przypominać nam o swojej walce. Niewątpliwie jest to jeden z najbardziej poruszających elementów muzeum.
Pani przewodnik dokładnie opowiedziała nam historię wydarzeń z 1944 r. Mogliśmy zobaczyć jak działała drukarnia powstańców, a także wziąć kopię apelu do Polaków wydrukowanego przez oryginalną maszynę z tamtego czasu. Wrażenie robiły również biało-czerwone przepaski, które były jedynym wspólnym elementem ubioru walczących Polaków i zdecydowanie najważniejszą i najcenniejszą rzeczą jaka po nich pozostała.
Mieliśmy również okazję obejrzeć film pt: ,,Miasto Ruin’’ ukazujący zniszczoną Warszawę. Zszokowani byliśmy wywiadem z żołnierzem Mathi Schenkiem Belg który brał udział w tłumieniu powstania. Opowiadał o zbrodniach wojennych popełnionych przez formację Dirlewangera tworzyli ją kryminaliści o wymordowaniu całej szkoły dzieci przez SS-manów.
Wykończeni, ale bogatsi w nowe wiadomości wróciliśmy do domów. Mamy nadzieję, że to nie ostatni tak interesujący wyjazd, bo muzeum wywarło na nas ogromne wrażenie.
Patrycja Stando i Wioleta Stabrowska
II b Zespół Szkół w Pasłęku