Od wielu lat w ostatnich dniach maja obchodzony jest w całym kraju Dzień Działacza Kultury. Wzorem ubiegłego roku Starostwo Powiatowe w Elblągu zamierza kontynuować tę dobrą tradycję. Święto to stanowi okazję do spotkań środowiskowych, podsumowania osiągnięć, a także do wręczenia odznaczeń za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.
Korzystając z planowanego spotkania organizowanego dla działaczy i animatorów kultury z powiatu elbląskiego zamierzamy wystąpić do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanieodznaki „Zasłużony dla Kultury Polskiej” tym osobom, które mają szczególne osiągnięcia w dziedzinie tworzenia i upowszechniania kultury na terenie powiatu elbląskiego. Wypełnione wnioski należy przesyłać w terminie do dnia 15 kwietnia br. na adres: Wydział Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Elblągu, 82-300 Elbląg, ul. Komeńskiego 40.Tryb oraz zasady przyznawania odznaki reguluje Rozporządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 4 sierpnia 2004 roku w sprawie nadawania odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.Wzór wniosku oraz Rozporządzenie Ministra znajduje się poniżej w załączniku.
Święto to stwarza okazję do wręczenia dorocznych nagród Starosty Elbląskiego osobom i zespołom związanym z działalnością kulturalną na terenie powiatu elbląskiego.
Nagrody są przyznawane osobom fizycznym lub prawnym, a także jednostkom organizacyjnym nie posiadającym osobowości prawnej na podstawie oceny całokształtu dotychczasowej działalności lub osiągnięć w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury o szczególnym znaczeniu dla gminy, regionu i kraju. Nagrody mogą być przyznawane tylko raz za to samo osiągnięcie.
Zgodnie z Regulaminem w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania dorocznych nagród Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury Uchwała Nr VI/40/99 Rady Powiatu w Elblągu z dnia
18 czerwca 1999 roku) przyznanie nagrody może nastąpić z inicjatywy lub na wniosek Radnych i organów Rady Powiatu, członków Zarządu Powiatu, instytucji kultury, stowarzyszeń i związków twórczych oraz innych jednostek organizacyjnych, których statutowy zakres działania obejmuje zadania w dziedzinie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury. Wnioski należy przesłać na adres: Starostwo Powiatowe w Elblągu, ul. Saperów 14A, Elbląg, do dnia 15 kwietnia br. Wzór wniosku zmieszczony jest poniżej w załączniku.