W dniach 30.06.- 11.07.2014 uczniowie ZSEiT z technikum agrobiznesu uczestniczyli w praktykach zawodowych zorganizowanych w ramach projektu „Dobre wykształcenie zawodowe gwarancją lepszego jutra”.
Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna odbywała praktykę w Gospodarstwie Agroturystycznym PaTaTaj w Jabłonce k/Szczytna państwa Renaty i Tomasza Maleckich, a druga w Gospodarstwie Handlowo - Agroturystycznym „Tadaj” Gertrudy i Herberta Tadaj w Burdągu k/Jedwabna.
W praktykach zawodowych, w gospodarstwie agroturystycznym PaTaTaj brało udział 11 chłopców z technikum agrobiznesu.
Gospodarstwo PaTaTaj prowadzi agroturystykę. Specjalizuje się w hodowli koni. PaTaTaj prowadzi stadninę oraz pensjonat dla koni, organizuje obozy i rajdy jeździeckie, zajęcia behawioralne z końmi, spacery na koniu, przejazdy bryczką po okolicy, kuligi, naukę jazdy konnej, a ostatnio uruchomioną atrakcją jest park linowy. Powierzchnia gospodarstwa to 20 ha, w tym dom gospodarzy, dom dla gości z kawiarenką, stadnina, ujeżdżalnie, park linowy, plac zabaw dla dzieci, okoliczne pastwiska dla koni i las. Gospodarstwo oferuje swoim gościom noclegi oraz tradycyjną polską kuchnię.
Uczniowie mogli przekonać się, jak dużo prac gospodarskich jest do wykonania w takim gospodarstwie oraz poznali sposób zarządzania agroturystycznym biznesem. Podczas 10 - dniowej praktyki zawodowej chłopcy uczestniczyli w pracach, w gospodarstwie i przy zwierzętach: wykonywali drobne prace naprawcze sprzętu i ogrodzenia dla koni, malowali ogrodzenie gospodarstwa oraz elementy placu zabaw, remontowali bryczki i przeszkody dla koni, przygotowywali sprzęt turystyczny, wyrównywali teren w ujeżdżalni, zwozili drzewo z lasu i układali je w stodole, porządkowali stajnię, karmili i siodłali konie, prowadzili w towarzystwie woźnicy wycieczki konne bryczką po okolicy, kosili trawę, zwozili siano z pola, a także towarzyszyli gościom w zwiedzaniu gospodarstwa. Mieli również możliwość korzystania ze sprzętu rolniczego oraz warsztatu narzędziowego. Uczniowie pod okiem gospodarza przygotowali w stodole „kino na sianie”, z którego goście chętnie korzystali wieczorami. Gospodarz, Pan Tomasz Malecki przedstawił praktykantom ekonomiczną stronę prowadzenia swojego gospodarstwa.
W wolnym czasie chłopcy wypoczywali nad jeziorem Łęsk w Orzynach, jeździli rowerami po okolicznych zakątkach, oglądali uprawy w miejscowych gospodarstwach. Dodatkową atrakcją w czasie wolnym był rzeczny spływ kajakiem połączony z plażowaniem oraz korzystanie z parku linowego a także nauka jazdy konnej pod okiem instruktora.
Na zakończenie pobytu w Jabłonce uczniowie otrzymali zaświadczenia o ukończeniu praktyki zawodowej. Opiekunem podczas praktyki była Dorota Orłowska-Łuczka.
W Burdągu, w Gospodarstwie Herberta i Gertrudy Tadaj 14. uczestników praktyki zawodowej miało szansę obserwować zarządzanie prawie 100 hektarowym gospodarstwem Państwa Tadaj. Podczas dziesięciodniowej praktyki uczniowie brali udział w pracach, w gospodarstwie rolnym nastawionym na hodowlę krów mlecznych i produkcję mleka. Pracowali również w gospodarstwie agroturystycznym goszczącym wczasowiczów głównie z Polski i z Niemiec. Praktykanci uczestniczyli w pracach związanych z codziennym obrządkiem w nowoczesnej, przejazdowej oborze z pięćdziesięcioma stanowiskami dla krów mlecznych oraz w pracach polowych, głównie przy koszeniu i zbiórce trawy na siano suche i kiszonkę. Brali również udział w pracach, w prowadzonym gospodarstwie agroturystycznym a także przy zbiorze owoców miękkich. Czas wolny uczniowie spędzali na łowieniu ryb, pływaniu łódką czy grze w bilarda.
Na zakończenie praktyk uczniowie otrzymali zaświadczenia potwierdzające odbytą praktykę zawodową. Opiekunem podczas praktyki była Anna Błaszczyk.
Marian Matuszczak