Przejdź do treści.

Menu

Tegoroczny Dzień Działacza Kultury był obchodzony w powiecie elbląskim 16 maja a uroczystości odbyły się w Ośrodku Kultury w Młynarach. Jak zwykle padło wiele ciepłych słów pod adresem artystów, animatorów kultury i innych osób związanych z pielęgnowaniem tradycji i dziedzictwa narodowego. Podobnie jak w poprzednich latach, osoby zasłużone dla kultury w regionie zostały wyróżnione odznaczeniami i nagrodami Starosty Elbląskiego.

Uroczystość otworzył efektowny występ grupy bębniarskiej z Gimnazjum w Młynarach pod artystyczną opieką Dominiki Zabiełło. Po okolicznościowych wystąpieniach starosty Sławomira Jezierskiego i burmistrza Młynar Ryszarda Zająca zostały wręczone odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, które Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał Renacie Biernackiej, Barbarze Grzeszczak i Barbarze Krajnik.

Przewodniczący Rady Powiatu Ryszard Zagalski i starosta Sławomir Jezierski wręczyli listy gratulacyjne tegorocznym laureatom nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury: Renacie Biernackiej, Barbarze Grzeszczak, Danucie Jadańskiej, Janinie Luber, Annie Kołodziej-Rabiczko, ks. Janowi Sindrewiczowi i chórowi „Carmen Gregorianum” z Pasłęka.

W części artystycznej zaprezentowali się najmłodsi muzycy z gminy Młynary, uczniowie Szkoły Podstawowej przygotowani przez Zbigniewa Pisarkiewicza, Jaś Radtke i Cyprian Rabiczko. Wystąpił zespół folklorystyczny „Karszewianki”, który połączył trzy pokolenia uzdolnionych wokalnie mieszkanek gminy Młynary. Występ ten spotkał się z żywą reakcją publiczności, która spontanicznie, wspólnie z zespołem, śpiewała melodyjne refreny.

Prawdziwej uczty duchowej, na samo zakończenie spotkania, dostarczył występ bluesowy Romka Puchowskiego i jego przyjaciół, wśród których znalazł się m.in. znakomity muzyk amerykański Keith Dunn. Zaserwowali oni publiczności sporą dawkę klasycznego bluesa wykonanego na najwyższym światowym poziomie.

Sylwetki osób, które otrzymały odznaki honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Barbara Grzeszczak z gm. Elbląg od 1987 roku pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowakowie. Od ponad ćwierć wieku inicjuje i organizuje różnorodne przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe dla dzieci i młodzieży m.in. ferie zimowe „Wakacje w bibliotece”, obchody Światowych Dni Bajki, akcję Narodowego Czytania, różnorodne konkursy plastyczne oraz zajęcia biblioteczne dla najmłodszych) oraz dorosłych m.in. spotkanie dla seniorów w ramach „Tygodnia z Internetem”). Dzięki zaangażowaniu pani Barbary w Program Rozwoju Bibliotek jej placówka pozyskała nowoczesny sprzęt komputerowy.

Poza pracą w bibliotece Barbara Grzeszczak prężnie działa na rzecz społeczności powiatu współorganizując imprezy takie jak „Festyn Rodzinny – majówka 2013”, Wigilia dla mieszkańców Wyspy Nowakowskiej, Konkurs na najładniejszą posesję świąteczną czy wakacyjne „Mamo, tato wypoczywamy pod wiatą”.

Za swoją działalność została w 2012 roku nagrodzona odznaką honorową „Zasłużonego Działacza Kultury”.

Renata Biernacka z gm. Godkowo, wcześniej jako nauczyciel w Szkole Podstawowej a obecnie jako sołtys i opiekun świetlicy wiejskiej w Bielicy od kilkudziesięciu lat pracuje szerząc polską kulturę wśród dzieci, młodzieży a także dorosłych.

Pani Renata zorganizowała wiele spotkań okolicznościowych i grup zajęciowych w świetlicy, m.in. gry na gitarze, warsztatów plastycznych, tydzień pomocy seniorom czy zabiegi upiększające dla pań.

Dzięki jej zaangażowaniu po likwidacji szkoły w Bielicy na jej miejscu powstała szkoła prowadzona przez Stowarzyszenie Szkół Katolickich.

Jest ona pomysłodawcą stworzenia wsi tematycznej pod nazwą „Książęca wieś kwiatowa” zawierającej odniesienia do polskiej historii i tradycji.

Ponadto pani Renata aktywnie uczestniczy w pracach gminnego zespołu ds. promocji, kultury i sportu w gminie Godkowo.

Barbara Krajnik z gm. Markusy jest nauczycielem w Szkole Podstawowej w Zwierznie, społecznikiem, organizatorem życia kulturalnego gminy i regionu. Wielu jej uczniów było laureatami m.in. konkursów krasomówczych, recytatorskich, literackich, plastycznych i krajoznawczych w powiecie, województwie i kraju. Dla przykładu dwójka jej uczniów zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojczyznę” opisując walory historyczne, kulturowe i krajoznawczo-przyrodnicze Ziemi Świętokrzyskiej.

Jest ona założycielką i przewodniczącą działającego od 2001 roku przy Szkole Podstawowej w Zwierznie oddziału Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Na przestrzeni trzynastu lat działalności instytucja ta zorganizowała 120 różnego typu wydarzeń skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych, m.in. siedem edycji konkursu na najpiękniejszy ogród kwiatowy pn. „Rajskie ogrody”.

Pani Barbara zorganizowała liczne plenery malarskie, organizuje konkursy literackie i plastyczne. Zainicjowała ona również liczne wyprawy turystyczne oraz aktywnie uczestniczyła z młodzieżą w ogólnopolskich akcjach organizowanych przez PTTK.

Za swoją działalność Barbara Krajnik otrzymała odznakę „Przyjaciel Dziecka” w 2003r., Medal im. dr. Henryka Jordana w 2005 r. oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej w 2011 r.

Sylwetki laureatów nagrody Starosty Elbląskiego

Renata Biernacka z gm. Godkowo od kilkudziesięciu lat pracuje szerząc polską kulturę wśród dzieci, młodzieży a także dorosłych. Obecnie jest ona sołtysem wsi Bielica oraz opiekunem i animatorem kultury w tamtejszej świetlicy. Pani Renata zorganizowała wiele spotkań okolicznościowych i grup zajęciowych w świetlicy, m.in. gry na gitarze, warsztatów plastycznych, tydzień pomocy seniorom czy zabiegi upiększające dla pań.

Jest ona pomysłodawcą stworzenia wsi tematycznej pod nazwą „Książęca wieś kwiatowa” zawierającej odniesienia do polskiej historii i tradycji.

Największymi sukcesami w jej dotychczasowej działalności są: trzy razy z rzędu I miejsce za „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy” na szczeblu gminy; II miejsce w konkursie „Czym chata bogata” podczas Dożynek; III miejsce w Dożynkach Diecezjalnych w Zielonce Pasłęckiej.

Barbara Grzeszczak z gm. Elbląg od 1987 roku pracuje w Gminnej Bibliotece Publicznej w Nowakowie. Od ponad ćwierć wieku inicjuje i organizuje różnorodne przedsięwzięcia kulturalno-oświatowe dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Dzięki zaangażowaniu pani Barbary w Program Rozwoju Bibliotek jej placówka pozyskała nowoczesny sprzęt komputerowy. Pani Barbara również bierze czynny udział w działalności Stowarzyszenia Miłośników Wsi Nowakowo „Terranova”, w ramach którego współorganizowała „Festyn rodzinny – majówka 2013”.

Danuta Jadańska z gm. Markusy od 23 lat pracuje jako bibliotekarz Filii Bibliotecznej w Żurawcu. Organizuje comiesięczne spotkania Klubu Seniora a w czasie ferii zimowych zajęcia dla dzieci i młodzieży. Prężnie działa na rzecz aktywizacji i integracji najstarszych mieszkańców Żurawca, aranżując wspólne imprezy, wycieczki czy wyjazdy z analogicznymi Klubami z Markus i ze Zwierzna.

Janina Luber z gm. Markusy jest pracownikiem Filii Bibliotecznej w Zwierznie z 34-letnim stażem pracy. Od 2010 roku prowadzi spotkania Klubu Seniora, podczas których uczestnicy wykonują prace plastyczne, kulinarne oraz pomagają w organizacji imprez okolicznościowych. Współpracuje z Klubami Seniora z Markus i Żurawca organizując wspólne spotkania i wycieczki kulturalno-rozrywkowe.

Anna Kołodziej-Rabiczko z gm. Młynary piastuje funkcję wicedyrektora w Zespole Szkół w Młynarach oraz jest prezesem Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Gminy Młynary, w ramach którego opiekuje się grupami artystycznymi, wspiera placówki oświatowe swojej gminy, współpracuje przy organizacji imprez środowiskowych i wspiera rozwój nauczycieli.

Jest organizatorem corocznych imprez kulturalno-rozrywkowych: Festiwalu Wokalno-Teatralnego „Jesienne spotkania” oraz Gminnego Pikniku Rodzinnego.

Ksiądz Jan Sindrewicz z gm. Pasłęk jest proboszczem parafii pw. św. Józefa w Pasłęku. Aktywnie działa na rzecz renowacji i utrzymania obiektów sakralnych. Dzięki jego zaangażowaniu w pozyskaniu środków finansowych była możliwa renowacja organów Andreasa Hildebrandta z kościoła pw. św. Bartłomieja w Pasłęku, największych barokowych organów na północy Polski. Dzięki temu organizowane są liczne koncerty i konkursy muzyczne.

Chór mieszany „Carmen Gregorianum” z gm. Pasłęk istnieje od prawie sześciu lat. Pod przewodnictwem założyciela Jacka Matukiewicza występuje zarówno podczas ceremonii sakralnych jak i świeckich. Z inicjatywy członków chóru organizowane były liczne występy w miejscach kultu religijnego, np. w Świętym Gaju, Gietrzwałdzie, Zielonce Pasłęckiej. Chór czynnie uczestniczy w życiu kulturalnym gminy i powiatu wzbogacając o swoje występy liczne uroczystości, np. koncert patriotyczny w Elblągu wraz z orkiestrą kameralną elbląskiej Szkoły Muzycznej, koncert kolęd w Pasłęckim Ośrodku Kultury.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 5 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 6 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 7 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 8 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 9 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 10 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 11 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 12 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 13 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 14 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 15 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury
Zdjęcie numer 16 galerii dla artykułu: Powiatowy Dzień Działacza Kultury

Nieruchomość w Rangórach k. Elbląga do sprzedaży

bip.powiat.elblag.pl

bip

Obserwuj nas na FB

Połącz się z tłumaczem

Zarządzanie Kryzysowe

Zarządzanie kryzysowe

Wywiad

 

Film Promocyjny 2023

Newsletter

Wydarzenia

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
31
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski