Grupa 31 uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu elbląskiego Zespołu Szkół w Pasłęku, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku i Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym) spędziła miniony tydzień u swoich koleżanek i kolegów z powiatu Steinburg Niemcy) w ramach projektu poświęconego problematyce ekologicznej. Uczniowie porównywali sposoby utylizacji odpadów w swoich regionach ze szczególnym uwzględnieniem zagospodarowania surowców wtórnych.
Młodzież pracowała w dziewięciu polsko-niemieckich grupach tematycznych, z których każda przygotowała prezentację analizowanego zagadnienia. Jedna z grup zwiedziła zakłady papiernicze specjalizujące się w produkcji papieru z makulatury. Inne grupy projektowały innowacyjne pojemniki na odpady, porównywały systemy zagospodarowania odpadów w obu powiatach, budowały modele wysypisk bezpiecznych dla środowiska naturalnego, analizowały próbki wody z różnych zbiorników wodnych pod względem obecności ewentualnych zanieczyszczeń. Część uczniów opracowała i wykonała plakaty oraz ulotki informacyjne na temat segregacji odpadów.
Poczynaniom uczniów towarzyszyło duże zainteresowanie władz powiatu Steinburg oraz lokalnej prasy, która na bieżąco informowała o spotkaniu młodzieży. W pierwszym dniu pracy nad projektem z uczniami spotkał się prezydent powiatu Steinburg Peter Labendowicz, a w konferencji podsumowującej projekt obok nauczycieli, dyrekcji szkół, rodziców uczniów i dziennikarzy wziął udział wiceprezydent powiatu Volker Susemihl.
Pogoda przez cały czas dopisywała, więc całodniowa wycieczka do Hamburga była bardzo udana. Niezwykle ciekawa była również zabawa w „Geocaching”, która polegała na poszukiwaniu ukrytego „skarbu” z wykorzystaniem odbiorników GPS. Przy okazji uczestnicy poznali najciekawsze obiekty pięknego, zabytkowego miasteczka Gluckstadt. Dla polskich uczniów było to zupełnie nowe doświadczenie, które być może przyczyni się do popularyzacji tej zabawy w naszym regionie.
Lepszej integracji uczniów z Polski i Niemiec służyła również dyskoteka zorganizowana w Młodzieżowym Domu Kultury w Gluckstadt oraz wyjście do miejscowej kręgielni w Itzehoe.
Wszystkie zajęcia odbywały się w mieszanych grupach polsko-niemieckich, komunikacja odbywała się w języku angielskim i niemieckim, w trudniejszych językowo sytuacjach pomocą służyli nauczyciele. Rozmowom między polskimi i niemieckimi kolegami sprzyjało zakwaterowanie u rodzin niemieckich uczniów.
Wymiana uczniów szkół ponadgimnazjalnych obu partnerskich powiatów jest prowadzona systematycznie od 2003 roku i podczas spotkania uzgodniono wstępnie dalsze plany współpracy na najbliższe lata.
Projekt został przygotowany i zrealizowany przez Starostwo Powiatu Steinburg i Starostwo Powiatowe w Elblągu przy finansowym wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.