Samorząd Powiatu Elblaskiego zdecydował się na budowę kolektorów słonecznych w podległych jednostkach organizacyjnych powiatu, jako proekologicznych rozwiązań mających na celu wprowadzenie wyższych standardów w zakresie ochrony środowiska. We wrześniu 2012 r. ostatecznie zrealizowało projekt „Zmniejszenie zużycia energii poprzez budowę kolektorów słonecznych w całorocznych obiektach użyteczności publicznej powiatu elbląskiego” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013.
Założenia
Kluczowym argumentem przemawiającym za realizacją projektu była próba rozwiązania problemów natury finansowej i przede wszystkim ekologicznej. Koszty eksploatacji tj. paliwo do podgrzania c.w.u., bieżące naprawy i remonty były do tej pory bardzo wysokie. Samorzad Powiatu Elblaskiego w wyniku wielokrotnej analizy zdecydował, że najwieksze oszczędności przyniesie właśnie instalacja solarna. Dodatkowo okazało się, że tego typu inwestycja jest stosunkowo tania nie wymagała dodatkowych prac adaptacyjnych w obrębie istniejących obiektów ani istotnych przeróbek funkcjonujących instalacji, za wyjatkiem jedenej jednostki). Celem projektu było również ograniczenie emisji szkodliwych dla środowiska gazów i pyłów o połowę w stosunku aktualnych wielkości, co miało pozytywnie wpłynąć na środowisko naturalne, jak i wzmocnienie pozycji województwa warmińsko – mazurskiego w europejskich sieciach przyrodniczych.
Realizacja
Inwestycja została zrealizowana w ciągu 17 miesięcy w sześciu obiektach użyteczności publicznej charakteryzujących się całorocznym okresem funkcjonowania. Zaprojektowano i wykonano kompletne instalacje systemów solarnych o łącznej powiarzchni kolektorów słonecznych ponad 600 m2.
Jako pierwsze prace zostały zakończone w Domu Pomocy Społecznej "Krokus" we Władysławowie, w którym przebywa obecnie 40 pensjonariuszy. Na specjalnych konstrukcjach wsporczych zamocowanych do dachu budynku zainstalowano układ 30 kolektorów słonecznych cechujących się wysoką sprawnością i efektywnością. Dodatkowo każde urządzenie zostało wyposażone w nowoczesną estetycznie wyglądającą obudowę.
Drugi w kolejności był Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Placówka została wyposażona w 62 kolektory słoneczne usytuowane na dachu budynku internatu.
Co prawda w pozostałych jednostkach nastąpiły pewne problemy, które były związane z nieoczekiwaną koniecznością wzmocnienia konstrukcji dachowych, ale wszystkie opóźnienia zostały nadrobione. Prace zostały zakończone. I tak w Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku działa już 80 sztuk kolektorów usytuowanych na specjalnych konstrukcjach wsporczych zamocowanych do dachu. W razie potrzeby będą wspomagane przez istniejące kotły grzewcze.
W zakładzie Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim od niedawna pracują 32 kolektory. Ze względu na odległość poszczególnych budynków instalację solarną należało podzielić na trzy
części: 28 urządzeń zamontowano na budynku stolarni i pralni, cztery pozostałe znajdują się na
budynku biurowym i w miejscu gdzie prowadzone są warsztaty wikliniarskie. W przypadku niewystarczającej ilości energii słonecznej użyte zostaną kotły gazowe.
Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku został wyposażony w 32 kolektory. Wszystkie usytuowane są na stojakach i zlokalizowane na dachu budynku internatu. Jeżeli zajdzie taka potrzeba c.w.u. Będzie dogrzewana przez istniejące kotły olejowe.
Układ 28 kolektorów zainstalowano w Domu Pomocy Społecznej w Rangórach.
Całkowita wartość projektu realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 wyniosła 1 254 223,37 zł. Starostwo Powiatowe pokryło koszt inwestycji tylko w 20 proc. Pozostałe środki w wysokości 1 003 378,68 zł pochodziły Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wnioski
Innowacyjne rozwiązania zrealizowane we wszystkich obiektach użyteczności publicznej zapewnią w przyszłości wiele wymiernych korzyści. Przede wszyskim zamontowane kolektory pokryją ponad 50 % zapotrzebowania obiektów na ciepłą wodę użytkową. W znacznym stopniu ograniczone zostanie zużycie stosowanych dotąd paliw olej, węgiel, drewno co przyczyni się do poprawy jakości powietrza i zmniejszy emisję zanieczyszczeń do atmosfery o połowę w stosunku do aktualnych wielkości. Nie bez znaczenia pozostaje również aspekt ekonomiczny. W zależności od warunków pogodowych szacuje się, że roczne oszczędności na stosowanych dotąd paliwach olej, węgiel, drewno) wyniosą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.
Film dostępny po kliknięciu w link. Film