Tegoroczne powiatowe święto plonów odbyło się 15 września w Rychlikach. Po dożynkowej mszy odprawionej w kościele pw. Niepokalanego Serca NMP barwny korowód władz samorządowych, mieszkańców powiatu z dożynkowymi wieńcami, prowadzony przez kapelę „Paka”, przeszedł przez wieś na boisko, gdzie na specjalnie wybudowanej okazałej scenie odbywały się dalsze uroczystości.
Wójt gminy Rychliki Henryk Kiejdo i wicestarosta Maciej Romanowski dokonali otwarcia dożynek, dziękując rolnikom za ich pracę. Przyjęli z rąk starościny dożynkowej Anny Licznerskiej i starosty dożynkowego Krzysztofa Rysia chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.
Starościna – Anna Licznerska, urodziła się w roku 1974 w Nowym Mieście Lubawskim. Na terenie gminy Rychliki zamieszkuje od roku 2006. W roku 2000 pani Anna wraz z mężem Kazimierzem nabyła od Agencji Nieruchomości Rolnych na terenie gminy Rychliki gospodarstwo rolne o powierzchni 360 ha. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 560 ha.
Na potrzeby gospodarstwa dokonano niezbędnych modernizacji - wybudowano budynek mieszkalny, magazyny i hale na sprzęt. Gospodarstwo jest obecnie w pełni zmechanizowane i wyposażone w nowoczesny sprzęt.
Państwo Licznerscy specjalizują się w produkcji roślinnej – uprawiają pszenicę i rzepak. Średnie plony z 1 ha pszenicy wynoszą ok. 70 q, rzepaku ok. 40 q. Poza gminą Rychliki państwo Licznerscy prowadzą gospodarstwo rolne o powierzchni 2000 ha, specjalizujące się w produkcji roślinnej. W gospodarstwie wprowadzane są nowe technologie produkcji.
Dzięki swojej pracowitości i zaangażowaniu państwo Licznerscy w krótkim czasie stworzyli wielkoobszarowe, wzorcowe gospodarstwo.
Państwo Licznerscy wychowują czworo dzieci.
Starosta - Krzysztof Ryś, urodził się w Świdnicy woj. dolnośląskie) w roku 1974. Do Rychlik przybył w roku 1988. W roku 2002 przejął od teściów, jako następca, gospodarstwo rolne o powierzchni 14 ha położone w Rychlikach. Przez kolejne lata pan Krzysztof powiększał areał gospodarstwa poprzez zakup i dzierżawę gruntów. Obecnie powierzchnia gospodarstwa wynosi 27 ha, a docelowo planuje powiększyć je do 40 ha.
Gospodarstwo wielokierunkowe, specjalizuje się w produkcji mleka, chowie tuczników i produkcji roślinnej – uprawa pszenicy i rzepaku. Roczna produkcja mleka wynosi ok. 40 tys. litrów i ok. 50 tuczników. W gospodarstwie wprowadzane są nowe technologie produkcji, dzięki czemu osiąga wysokie plony z 1 ha - pszenicy ok. 60 q, rzepaku ok. 40 q. Pan Krzysztof wyposażył gospodarstwo w niezbędny sprzęt; zakupił kombajn, ciągnik i niezbędne maszyny towarzyszące, zmodernizował też budynki. W krótkim okresie stworzył efektywne, przykładne gospodarstwo.
Mimo ciężkiej pracy i trudu w prowadzonym gospodarstwie pan Krzysztof działa społecznie na rzecz rozwoju wsi Rychliki. Od roku 2007 pełni funkcję sołtysa. Żona Pana Krzysztofa pracuje poza gospodarstwem.
Państwo Ryś wychowują jedno dziecko.
W czasie dożynek odbywało się wiele konkursów, wśród których tradycyjnie największe zainteresowanie wzbudzał wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. Komisja konkursowa pod przewodnictwem naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu Gabrieli Effenberg nie miała łatwego zadania, bowiem wszystkie gminy powiatu postarały się o przygotowanie wspaniałych wieńców. Ostatecznie miejsca na podium i nagrody otrzymały: I miejsce Tolkmicko, gm. Tolkmicko; II miejsce Kępniewo, gm. Markusy, III miejsce Karszewo, gm. Młynary i wyróżnienie Nowa Pilona, gm. Elbląg.
Został rozstrzygnięty konkurs fotograficzno-plastyczny, zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Elblągu w ramach projektu „Kanał Elbląski z lotu ptaka i poziomu ssaka”. Do konkursu prace nadesłało 9 autorów.
W poszczególnych kategoriach nagrodzono:
I miejsce w kategorii szkół podstawowych - Czarek Nowak z Gdańska za fotografię „Lot”;
I miejsce w kategorii szkół gimnazjalnych - Marcin Pietrucha, Zespół Szkół w Gronowie Górnym;
I miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - Adrianna Leszczyńska, Liceum Plastyczne w Gronowie Górnym, za pracę plastyczną „Wieś”;
I miejsce w kategorii ekip balonowych - Ewa Daszewska za fotografię „Pochylnia Buczyniec”;
I miejsce w kategorii open - Paweł Klimczak za fotografię „Statek Marabut na pochylni Buczyniec”.
Dla pozostałych uczestników konkursu zostały przygotowane dyplomy.
W dniu Dożynek została rozstrzygnięty drugi konkurs zorganizowanym w ramach projektu.
Stoiska artystów ludowych, którzy przyjechali ze swoją twórczości na dożynki, zostały poddane ocenie i nagrodzone.
Nagrodą za najatrakcyjniejsze stoisko twórczości ludowej otrzymało stoisko panów Tomasza Biełousa i Pawła Wasilewskiego z Mokajn. Panowie prezentowali rzeźbę w drewnie.
Wszystkim osobom biorącym udział w konkursie serdecznie dziękujemy za zainteresowanie i nadesłanie prac.
Rozdanie nagród i dyplomów nastąpiło w trakcie Dożynek Powiatowych w Rychlikach.
Osoby, które nie odebrały swoich nagród w trakcie dożynek mogą się zgłosić do dnia 28 września 2012 r. do Starostwa Powiatowego w Elblągu Wydział Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu ul. Komeńskiego 40 w Elblągu.
Osobom nagrodzonym , które nie odebrały na nagród do 28 września br. zostaną one rozesłane pocztą w październiku br.