Twórcy i animatorzy kultury z terenu powiatu elbląskiego uroczyście obchodzili Dzień Działacza Kultury 24 maja w miejscowości Święty Gaj, gmina Rychliki. Każdego roku z tej okazji są przyznawane nagrody i wyróżnienia osobom, które w swojej codziennej pracy wyróżniają się wyjątkową twórczością artystyczną lub zaangażowaniem w upowszechnianie kultury.
Dyrektor Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Elblągu Karolina Motyka-Kozioł wręczyła odznakę honorową nadaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, którą otrzymała Daniela Bukowska z Tolkmicka. Gratulacje odznaczonej złożył wicewojewoda Sławomir Sadowski.
Przyznano też dziewięć Nagród Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Otrzymali je: Filip Gawliński, Barbara Grzeszczak, Jan Hoppen, Danuta Jadańska, Marzenna Kruszka, Pasłęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku, Magdalena Przybysz-Pietrzak, ks. Wiesław Rodzewicz, Sylwia i Paweł Tkacz. Nagrody wręczyli przewodnicząca Rady Powiatu Genowefa Kwoczek i starosta Maciej Romanowski.
W części artystycznej zaprezentowała się dziecięca grupa taneczna „Cheerleaders” z Rychlik, dziecięcy zespół muzyczny „Bum-Bum Rurki” ze szkoły Podstawowej w Rychlikach, Grupa „Nadzieja” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie. Wystąpiła również wielokrotnie nagradzana Kapela „Paka Władka” z Jelonek.
Osoba odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”
Daniela Bukowska (gm. Tolkmicko) – emerytka, wolontariuszka w parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku
Od 1966 r. pracowała w Bibliotece Miejskiej w Tolkmicku jako kierownik, a następnie dyrektor Biblioteki. Od początku przeprowadzała wiele akcji, konkursów i imprez bibliotecznych, co wpłynęło na najwyższy wskaźnik czytelnictwa w powiecie.
Ta aktywność i wyniki przyczyniły się do decyzji o budowie nowego budynku Biblioteki i uroczystego nadania imienia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Daniela Bukowska za swoją działalność otrzymywała szereg odznaczeń, między innymi: Zasłużony Działacz Kultury, Srebrny Krzyż Zasługi, wiele nagród za rozwój czytelnictwa w województwie oraz za udział w konkursach ogólnopolskich.
W 2001 r. odeszła na emeryturę i od 2007 roku pracuje jako wolontariusz w parafii św. Jakuba Apostoła, wykonując prace kancelaryjne, prowadząc księgę pamiątkową (10 tomów), Informator parafialny, stronę internetową parafii, oraz pomaga przy organizowaniu różnych wydarzeń liturgicznych i wydarzeń o charakterze gminnym m.in. Dni Jakubowe.
Od 12 lat zajmuje się organizacją i przebiegiem „Konkursu na najpiękniejszą palmę wielkanocną”. Zainteresowanie konkursem sprawiło, że od 3 lat ma on charakter regionalny pod patronatem Starosty Elbląskiego.
Laureaci nagrody Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury
Filip Gawliński (gm. Markusy), historyk sztuki, malarz, twórca pracowni artystycznej Wood & Linen w Londynie. Od 2002 r. bada zabytkową architekturę drewnianą na Żuławach. Kolekcjoner wielu zabytków tej architektury. Jest twórcą Funduszu Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej. Uratował i wyremontował wiele zabytkowych budynków w gminie Markusy i Gronowo Elbląskie. Od wielu lat zabiega o środki unijne i rządowe służące ratowaniu zabytkowych domów w powiecie elbląskim. Autor artykułów i referatów na temat architektury w byłych Prusach Wschodnich.
Barbara Grzeszczak (gm. Elbląg), od 32 lat pracuje jako bibliotekarz w Nowakowie. Jest inicjatorką i organizatorką wielu różnorodnych form pracy kulturalno-oświatowej adresowanych do różnych grup odbiorców. Wśród najciekawszych można wymienić Gminny Konkurs Wielkanocny na tradycyjną pisankę i palmę wielkanocną czy konkurs plastyczny „Legendarne początki państwa polskiego i regionu elbląskiego”. Organizuje spotkania autorskie ze znanymi i lubianymi pisarzami dla dzieci i młodzieży. W 2018 r. Biblioteka w Nowakowie realizowała projekt „FunEnglish w bibliotece”, w ramach którego uzyskano dostęp do bezpłatnych e-learningowych kursów języka angielskiego dla dzieci. W ramach ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek zorganizowała biblioteczny escape room dla dzieci i młodzieży.
Jan Hoppen (gm. Pasłęk), muzyk amator, członek wielu orkiestr, zespołów i kapel. Laureat licznych nagród i wyróżnień na przeglądach i festiwalach muzycznych. Choć jego działalność koncentruje się wokół zespołów działających w gminie Pasłęk i Rychliki takich jak „Potok” i „Pasłęczanie”, chętnie wspomaga zespoły i kapele z sąsiednich gmin np. „Szuwary” z Markus czy „Kamraty” z Elbląga.
Danuta Jadańska (gm. Markusy), od 1991 r. pracuje jako bibliotekarz w Żurawcu, udziela się również jako wolontariusz w zakresie upowszechniania kultury. W 2014 r. założyła w Żurawcu Dyskusyjny Klub Książki. Jest liderką Klubu Seniora działającego w Żurawcu od 2010 r. Prowadzi kursy dla użytkowników biblioteki w zakresie nowych technologii. Jest latarnikiem Polski Cyfrowej Równych Szans.
Marzenna Kruszka (gm. Rychliki), aktywnie działa społecznie w Radzie Sołeckiej wsi Rychliki i w Radzie Rodziców Szkoły Podstawowej w Rychlikach. Jako wolontariusz angażuje się przy organizacji licznych uroczystości i imprez dla dzieci i młodzieży. Działa w grupie teatralnej „Proskenion”, wykonując dekoracje i kostiumy. Zagrała też wiele ról w przedstawieniach. Prowadzi również warsztaty plastyczne i rękodzielnicze. Tworzy piękne wieńce dożynkowe oraz stoiska promujące sołectwo Rychliki podczas dożynek powiatowych i gminnych.
Pasłęcki Uniwersytet Trzeciego Wieku (gm. Pasłęk), stowarzyszenie o charakterze oświatowo-kulturalnym dla osób w wieku emerytalnym, które powstało równo 10 lat temu. Członkowie stowarzyszenia są animatorami szeroko pojętej kultury. W ramach Uniwersytetu aktywnie działa zespół wokalny „Perełki”. Wspólnie z młodzieżą Zespołu Szkół w Pasłęku członkowie Uniwersytetu od 7 lat uczestniczą w projekcie pn. „Muzyka łączy pokolenia”. Ponadto biorą aktywny udział w różnorodnych przedsięwzięciach artystycznych, warsztatach, wykładach i spektaklach.
Magdalena Przybysz-Pietrzak (gm. Godkowo), dziennikarka, fotoreporter, od 2017 r. dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Godkowie. Jej pasją jest przede wszystkim aktywizowanie lokalnej społeczności. Pomysłodawczyni i organizator imprezy plenerowej „Palinocka – rodzinne spotkania w słowiańskim klimacie”. Utworzyła zespół „Coolturalni”, w którym wielopokoleniowa grupa mieszkańców rozwija swoje pasje muzyczne. Stale współpracuje z wieloma stowarzyszeniami i organizacjami, pozyskując dodatkowe środki finansowe na realizację rozmaitych projektów.
ks. dr Wiesław Rodzewicz (gm. Pasłęk), był wikariuszem w Barczewie, Olsztynie i Reszlu, proboszczem w Rodowie, Pasłęku i Cyganach. Wykładowca Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu. Prowadził Katolickie Radio „Quo Vadis” w Pasłęku. Opublikował ponad 20 książek, w dużej części to monografie miejscowości w powiecie elbląskim. Wydał też kilka tomików poezji. Ostatnio opublikował monografie Pasłęka i okolic, Przezmarka, Pomorskiej Wsi i Milejewa. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wydał tomik poezji pt. „Wolności uderzył dzwon”.
duet Sylwia Dolna-Tkacz i Paweł Tkacz (gm. Tolkmicko), ćwierć wieku temu połączyła ich wspólna pasja do muzyki, której pozostają wierni do dzisiaj. Pani Sylwia jest laureatką wielu festiwali o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. Pan Paweł to multiinstrumentalista, który często towarzyszy żonie podczas występów uświetniających lokalne imprezy okolicznościowe. Z ich inicjatywy od 2008 r. odbywają się regularnie koncerty kolęd „tolkmickie kolędowanie”. Swoją pasję do muzyki państwo Tkacz przekazują obecnie swoim córkom, z którymi wystąpili niedawno podczas „Przeglądu Piosenki Religijnej” w Tolkmicku.
https://powiat.elblag.pl/pl/4993-powiatowy-dzien-dzialacza-kultury-2019#sigProIde7db795980