Na początku tygodnia młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku, z plecakami pełnymi pamiątek i głowami pozytywnych wrażeń wróciła ze słonecznej Portugalii.

Uczniowie realizowali w Lizbonie dwutygodniowe staże zawodowe w ramach projektu Akredytacja Erasmus+ „Nowe umiejętności kluczem do sukcesu”. Przedstawiciele klas technikum kształcącego w zawodach: technik żywienia i usług gastronomicznych, technik agrobiznesu i technik ekonomista od 8 do 19 kwietnia 2024 podnosili swoje kompetencje zawodowe zgodnie z kwalifikacjami zawodowymi dla danego typu szkół w portugalskich firmach.

Celem programu Erasmus+ jest wspieranie uczenia się przez całe życie, rozwój zawodowy i osobisty, wzmacnianie tożsamości europejskiej i aktywności obywatelskiej uczestników mobilności - wszystkie podjęte działania temu służyły.

Młodzież wyjechała wyposażona w wiedzę na temat miasta, kultury, firmy goszczącej, podszkoliła język angielski oraz zintegrowała się jako grupa podczas warsztatów. Jednak pierwsze chwile były stresujące. Nad grupą podczas całego wyjazdu czuwała pani Mariana z Pessoa Academy, agencji ETN. Pani Marianna zapoznała młodzież z topografią miasta i posługiwaniem się poszczególnymi środkami transportu, pracodawcami i współpracownikami. To zweryfikowało odwagę, otwartość i umiejętność komunikacji uczniów. Każdego kolejnego dnia uczniowie nabierali pewności siebie, cieszyli się z pochwał ze strony pracodawcy. A byli często chwaleni za sumienność, punktualność, a przede wszystkim za szybkość wykonania przydzielonych im zadań.

Spacery po uliczkach i zakątkach Lizbony pozwoliły zatopić się w historii i charakterze miasta, a obserwacja ludzi i ich zachowań zweryfikowała nastawienie młodzieży do odmienności i temperamentu mieszkańców tego pięknego miasta. Praktyki odbywały się w dni robocze, a weekendy były czasem relaksu i dalszej eksploracji okolic. Młodzież spędzała czas na plaży w okolicach Lizbony, w najatrakcyjniejszej miejscowości Cascais, ale również zwiedziła przecudowną miejscowość Sintrę i była świadkiem rozbudzonej już wiosennej roślinności ogrodów. Uczniowie zobaczyli pałac milionera oraz fascynującą atrakcję, jaką jest Studnia Inicjacji, tak zwana odwrócona studnia oraz połączone z nią podziemne tunele i jaskinie.Obowiązkowym „must” w Lizbonie była przejażdżka słynnym żółtym tramwajem 28 i smakowanie babeczek budyniowych Pastèis de nata. Tego nie można było odpuścić.

Pobyt zakończył się wręczeniem uczniom certyfikatów uczestnictwa w mobilności oraz odbycia stażów. Z dumą, ale i ze smutkiem uczniowie wrócili do domów, bogatsi o doświadczenia, które zostaną na długo w ich pamięci.

Powrót młodzieży z Lizbony kończy pierwszy etap wyjazdów w ramach projektu „Nowe umiejętności kluczem do sukcesu”, którego kwota dofinansowania ze środków unijnych wyniosła 52.552 euro. Projekt realizowany jest do 31 sierpnia 2024 roku.

Zapraszamy do prześledzenia relacji z naszego pobytu na portalu społecznościowym Facebook.

Już niedługo kolejna grupa wyruszy tym razem do Rimini, aby podbijać włoski rynek pracy.

Info: ZSEiT: Aneta Wołosz