To już piętnasty raz Parafia św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku podsumowuje Konkurs Regionalny „NA NAJPIĘKNIEJSZĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ”. Obchodzimy więc mały jubileusz.

Bardzo cieszymy się, że nie słabnie zainteresowanie naszym konkursem. Wpłynęło 31 prac, wykonanych przez ok. 400 osób. Najmłodsi uczestnicy mają ok. 2,5 roku, najstarsi…, lepiej nie będziemy pytali, wszyscy są młodzi duchem. Dzisiejsze palmy pochodzą przeważnie z terenu Tolkmicka i naszej gminy, ale mamy też palmy z Elbląga, Markus, Zwierzna, Milejewa. Jest to więc konkurs regionalny!

Zaczynaliśmy lokalnie w 2007 roku - ze Szkołą Podstawową, Gimnazjum i Przedszkolem Miejskim, potem włączył się Ośrodek Kultury i Dom Pomocy Społecznej. W kolejnych latach dołączały do tego konkursu szkoły i stowarzyszenia z terenu gminy.

Nadszedł czas, że na zaproszenie odpowiedziały instytucje i osoby spoza naszej gminy. W 2017 roku postanowiliśmy zmienić ten konkurs na Regionalny.

Budujący jest fakt, że przez te wszystkie lata wspierał nas we współorganizacji Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Oratorium św. Jana Bosko w Tolkmicku, od 2016 roku - Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, a w 2017 roku do grona sponsorów dołączyło Starostwo Powiatowe w Elblągu, a Pan Starosta objął osobiście Konkurs swoim patronatem. W 2019 roku do współpracy włączył się również Caritas Diecezji Elbląskiej.

Patronatem medialnym objęły nas: Redakcja Dziennika Elbląskiego i Redakcja Gościa Niedzielnego.

W 2020 roku ogłosiliśmy 13 konkurs Regionalny. Wszystkie formalności zostały dokonane, pisma i zaproszenia wysłane do instytucji i osób zainteresowanych, Niestety, konkurs został zawieszony z powodu epidemii koronawirusa. Z tego samego powodu nie można było organizować Konkursu w 2021 i 2022 roku.

Do naszego Konkursu powróciliśmy w ubiegłym, 2023 roku i nic nam nie przeszkodziło w realizacji XIV Konkursu Regionalnego na Najpiękniejszą Palmę Wielkanocną. Na konkurs wpłynęła nawet palma z Warszawy.

Do współpracy pozyskaliśmy na krótko kolejnego Współorganizatora - Stowarzyszenie Kulturalne „Viva Art” w Elblągu, które niestety, zawiesiło swoją działalność.

Na tegoroczny konkurs wpłynęło 31 prac, przy tworzeniu których pracowało ponad 400 osób.

Nagrody dla uczestników ufundowali: Starostwo Powiatowe w Elblągu, Urząd Miasta i Gminy w Tolkmicku, Caritas Diecezji Elbląskiej, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu, Parafia św. Jakuba Apostoła w Tolkmicku. PaulaFish, Edward Skurewicz, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tolkmickiej „Lanzania”, Pan Michał Gzowski, oraz drobni przedsiębiorcy. Patronatem medialnym, jak zawsze, objęli nas: Redakcja Gościa Niedzielnego i Redakcja Dziennika Elbląskiego.

Udział w Konkursie wzięły szkoły, przedszkola, różne grupy, instytucje stowarzyszenia, które znamy od kilku lat, ale bardzo serdecznie witamy nowych Uczestników, którzy są z nami po raz pierwszy, i mamy nadzieję, że będą brali udział w kolejnych edycjach tego konkursu.

Prace, które wpłynęły na konkurs, są bardzo ładne, a właściwie są piękne. Wykonane zgodne z wymogami regulaminu.

Komisja konkursowa, składająca się z przedstawicieli instytucji sponsorujących, miała bardzo trudny orzech do zgryzienia, ale uporała się z tym problemem i dziś wszyscy dowiemy się, jak Jurorzy ocenili konkursowe palmy.

Nagrody i dyplomy w naszym Konkursie otrzymują wszyscy uczestnicy. Bez względu na to, ile osób pracowało przy tworzeniu każdej palmy, nagroda jest tylko jedna.

Dziękujemy bardzo tegorocznym uczestnikom Konkursu za kultywowanie tej polskiej tradycji wielkanocnej i już dzisiaj zapraszamy do udziału w przyszłym roku.

UCZESTNICY. WYNIKI KONKURSU – 31 OSÓB

NAGRODA SPECJALNA STAROSTY ELBLĄSKIEGO

- Nagroda główna - Kadyńskie Gosposie

KATEGORIA : PLACÓWKI OPIEKUŃCZO -WYCHOWAWCZE