Rada Powiatu w Elblągu w dniu 23 lutego 2024 r. podjęła uchwałę w sprawie nadania Odznaki Honorowej Zasłużonego dla Powiatu Elbląskiego Biskupowi Elbląskiemu Jackowi Jezierskiemu.

Biskup Jacek Jezierski jest teologiem dogmatykiem. Doktorat ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Specjalizuje się w historii teologii i ekumenizmie. Opublikował wiele artykułów, wyjaśniając m.in. niektóre z kwestii teologicznych w perspektywie dialogu ekumenicznego.

W okresie sprawowania swojej funkcji, ksiądz biskup z zaangażowaniem włącza się w organizowanie uroczystości państwowych, samorządowych, a także ważnych dla lokalnych wspólnot inicjatyw na terenie Powiatu Elbląskiego, takich jak np. Dożynki Powiatowe, Święto Policji, Święto Straży Pożarnej, uroczystości ku czci Św. Wojciecha w Świętym Gaju, nadając tym wydarzeniom stosowną rangę, uświetniając je osobistą posługą, uczestnictwem oraz wygłaszanymi homiliami.

Niezwykła życzliwość Biskupa, otwartość na potrzeby lokalnych wspólnot, a także aktywność w wypełnianiu misji duszpasterskiej na rzecz mieszkańców Powiatu Elbląskiego predysponowały osobę Biskupa do nadania najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Powiat.