18 stycznia 2024 po raz czwarty w Pasłęku przy pomniku Orła Białego obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów, który został ustanowiony przez Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem 18 stycznia 1945 roku wyzwolono niemiecki obóz w Soldau (obecnie Działdowo), w którym przetrzymywano patriotów polskich, inteligencję, duchownych oraz jeńców wojennych kampanii wrześniowej. Pierwszymi jeńcami byli obrońcy twierdzy Modlin. Przez działdowski obóz przeszło ponad 30 tysięcy osób, w tym ok. 15 tysięcy poniosło tam śmierć. Po wyzwoleniu w działdowskim obozie utworzono Obóz Nakazowo-Rozdzielczy NKWD Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych. W obozie znaleźli się żołnierze AK, ludzie niezgadzający się z okupacja sowiecką.

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji ofiar w kościele św. Bartłomieja. Pod pomnikiem Orła Białego został odśpiewany hymn narodowy. Następnie  Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski w swoim przemówieniu przedstawił tragiczną historię ofiar obu totalitaryzmów. Włodarz miasta wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej w Pasłęku Marianem Matuszczakiem złożyli pamiątkowy wieniec oraz zapalili znicze pamięci pod pomnikiem Orła Białego.

W uroczystości tradycyjnie wzięli udział uczniowie ZSEiT - kadeci I klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego, wystawiając posterunek honorowy i zabezpieczając ceremonię złożenia wiązanek kwiatów i zniczy. Na koniec uroczystości Zespół Szkół Technicznych i Ekonomicznych w Pasłęku został uhonorowany wspaniałym pucharem przez Urząd Miasta i Gminy Pasłęk za patriotyczne wspieranie wszystkich uroczystości organizowanych przez pasłęckie władze.

Udział młodzieży w obchodach Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów to jednocześnie ważna i niezapomniana lekcja patriotyzmu.

Dyrekcja ZSEiT w Pasłęku bardzo dziękuje wszystkim za udział i zaangażowanie.

Źródło: ZSEiT w Pasłęku