Odkrywanie świata sztuki w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym to nie tylko proces edukacyjny, ale również inspirująca podróż w towarzystwie pasjonatów i ekspertów. Ta wyjątkowa szkoła oferuje coś więcej niż standardowy program nauczania- to miejsce, w którym nowoczesna infrastruktura łączy się z kreatywnym podejściem do edukacji, tworząc przestrzeń przyjazną każdemu uczniowi.

Kadra pedagogiczna Liceum Sztuk Plastycznych to zespół pełen pasji i zaangażowania. Nauczyciele, będący często praktykującymi artystami, przekazują uczniom swoje bogate doświadczenie, inspirując ich do eksploracji i eksperymentowania w różnych formach artystycznych. Dzięki temu, edukacja
w Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym to nie tylko nauka, ale przede wszystkim rozwój osobisty i artystyczny. Młodzież w pięcioletnim cyklu kształcenia realizuje program liceum ogólnokształcącego i rozwija swoje zdolności na przedmiotach artystycznych takich, jak: malarstwo, rysunek, rzeźba, podstawy projektowania, projektowanie multimedialne, podstawy fotografii i filmu, oraz wybrana specjalizacja artystyczna: intermedia, techniki druku artystycznego, projektowanie graficzne.

Nowoczesna i przyjazna dla użytkownika infrastruktura szkoły dostarcza uczniom dostęp do najnowszych technologii i narzędzi artystycznych, które są niezbędne w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie sztuki. Pracownie są wyposażone w wysokiej jakości sprzęt, pozwalający na eksperymentowanie w różnych mediach, od tradycyjnego malarstwa i rzeźby po nowoczesne techniki cyfrowe. Pracujemy z programami, technologiami i rozwiązaniami stosowanymi powszechnie w przemyśle kreatywnym na rynku pracy, by umiejętności młodzieży były aktualne i znajdowały przełożenie w atrakcyjności CV czy portfolio naszego absolwenta.

Atmosfera w Liceum Sztuk Plastycznych jest nie tylko kreatywna, ale również wspierająca. Szkoła stwarza środowisko, w którym każdy uczeń czuje się bezpiecznie i swobodnie, co jest kluczowe dla rozwoju młodych artystów. Ta przyjazna, kameralna atmosfera sprzyja wymianie pomysłów i współpracy między uczniami, co dodatkowo wzbogaca proces edukacyjny. Praca na przedmiotach artystycznych realizowana jest w kameralnych grupach, co wpływa na indywidualizację i komfort procesu nauczania.

Integracji, poszerzaniu horyzontów oraz wymianie doświadczeń, rozwoju kompetencji zawodowych sprzyja udział w projektach i programach grantowych takich, jak: Erasmus +, WENA Fundacji Rodziny Staraków, Fundacji PZU, Fundacji BOŚ, stażach zawodowych u pracodawców z sektora kreatywnego etc. Działania projektowe planujemy w ten sposób, by stale poszerzać warsztat twórczy młodzieży o nowe techniki, które będzie można zastosować w przyszłości oraz kształtować samoświadomość, umiejętność planowania, zarządzania czasem, wyznaczania i realizowania celów.

Ważnym elementem kształcenia jest dostarczanie młodzieży okazji do uczestnictwa w kulturze nie tylko lokalnie i obserwowanie współczesnych trendów. Zwiedzamy najlepsze kolekcje sztuki w Polsce, w ramach projektu Erasmus + odwiedzamy europejskie miasta, zapoznajemy się z najważniejszymi wystawami i wydarzeniami kształtującymi świat sztuki.

Uczniowie LSP regularnie osiągają sukcesy w licznych konkursach i wystawach, co jest dowodem na wysoki poziom nauczania oraz talent i zaangażowanie samych uczniów. Te osiągnięcia nie tylko podkreślają renomę szkoły, ale również otwierają przed młodymi artystami drzwi do dalszej kariery. Nasi uczniowie zdobywają prestiżowe wyróżnienia (m.in. stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), zaś wśród absolwentów znajdziemy studentów najlepszych uczelni artystycznych w Polsce. Młodzi twórcy decydują się na podjęcie pracy w przemyśle kreatywnym, prowadzą również własne działalności. Elementem kształcenia w Liceum Plastycznym jest doradztwo zawodowe oraz projekty edukacyjne, które kładą nacisk na przygotowanie do świadomego poruszania się na rynku pracy oraz zarządzania swoją artystyczną karierą.

Współpracujemy z różnorodnymi instytucjami kultury, fundacjami, firmami, by zapewnić naszej młodzieży warunki do wszechstronnego rozwoju. Wiemy, że współczesny rynek pracy podlega dynamicznym przemianom. To ważne by absolwent umiał kreatywnie rozwiązywać problemy i potrafił odnaleźć się w różnorodnych środowiskach, twórczo odpowiadać na wyzwania współczesnego świata.

Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym to nie tylko szkoła, to społeczność, która żyje sztuką
i dzięki której każdy uczeń może rozwijać się zarówno jako artysta, jak i osoba. To idealne miejsce dla tych, którzy pragną połączyć swoją pasję do sztuki z solidnym fundamentem edukacyjnym, otwierającym szerokie możliwości na przyszłość.