Centrum Sztuki Galeria EL oraz Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym zapraszają serdecznie na wystawę uczniów i uczennic z Pracowni Technik Druku Artystycznego w LSP prowadzoną przez Janusza Kozaka.

Przyczynkiem do powstania wystawy o tytule „Galeria w grafice/grafika w Galerii” był motyw architektoniczny i architektura jako taka. Bohaterem analizy i projektów była Galeria EL. Powodów było wiele, ale jej nieoczywista przestrzeń i wnętrze głównymi. W trakcie poszukiwań materiałów, śladów przeszłości, zagłębiania się w historię budynku, ale także dzieje samej Galerii, początkowe założenia uległy transformacji. Grafiki stały się metaforyczną opowieścią nie tylko o architekturze, ale także o sztuce, która wykluwała się w murach Galerii, o ludziach zaangażowanych w jej tworzenie, wystawach. Czasem wnętrze i sam budynek były zaledwie pretekstem do eksperymentów formalnych i warsztatowych. Nie zabrakło też wątków związanych w Formami Przestrzennymi, które również wywodzą się z aktywności artystów związanych z Galerią EL.

Na wystawę składają się prace wykonane podczas tzw. zajęć dodatkowych, które odbywają się w ramach poszerzania wiedzy i umiejętności w obszarze warsztatu graficznego, projektowego i są skierowane do uczniów zainteresowanych grafiką jako formą wyrazu wizualnego i artystycznego. Prace powstały w roku szkolnym 2022-2023, w technikach druku wypukłego – linoryt i płaskiego – serigrafia.

Osoby artystyczne:
Nikola Kubisiak