Dnia 11 października 2023 r. Środowiskowy Dom Samopomocy w Przezmarku zorganizował spotkanie z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. Tegoroczne hasło obchodów to: „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, podniesienie świadomości na temat kwestii z tym związanych oraz możliwością do wzajemnej wymiany doświadczeń. Obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego to czas na rozważanie co jeszcze należy zrobić, aby odpowiednia opieka nad zdrowiem psychicznym stała się dostępna dla wszystkich potrzebujących.

W swojej prelekcji lekarz rezydent Joachim Rudnicki z Centrum Zdrowia Psychicznego w Elblągu poruszył tematykę związaną ze zdrowiem psychicznym, nawiązał do promowania pozytywnego podejścia do osób z zaburzeniami psychicznymi oraz wskazał sposoby wsparcia terapeutycznego.

Podczas spotkania mieliśmy przyjemność gościć: Przewodniczącą Rady Powiatu Elbląskiego p. Genowefę Kwoczek, Starostę Elbląskiego p. Macieja Romanowskiego, Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Elblągu p. Tomasza Domżalskiego, Dyrektora DPS w Tolkmicku p. Annę Kurszewską z mieszkańcami, Dyrektora DPS „Krokus” we Władysławowie p. Tomasza Jastrzębskiego z mieszkańcami, Kierownika Wydziału Polityki Społecznej w Olsztynie – Delegatura w Elblągu p. Joannę Ołoszewską wraz z pracownikiem, Kierownika Centrum Zdrowia Psychicznego w Elblągu p. Ewę Jussis wraz z Oddziałową Oddziału Psychiatrycznego Katarzyną Rubaj, Kierownika Zakładu Aktywności Zawodowej
w Kamionku Wielkim p. Mariusza Kiełtykę wraz pracownikiem, Kierownika Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Młynarach p. Jadwigę Piekarską wraz
z pracownikiem, Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Elblągu p. Zbigniewa Pawłowskiego wraz z pracownikiem, przedstawicieli Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasłęku, przedstawicieli Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Zamkowej w Elblągu, przedstawicieli Warsztatów Terapii Zajęciowej przy DPS „Krokus”
we Władysławowie, przedstawicieli Koła Naukowego Psychologia w Elblągu, Sołtysa wsi Przezmark p. Jadwigę Kazimierczak oraz Rodziny Naszych uczestników.

Był to czas promocji zdrowia psychicznego, otwartej dyskusji, inspirujących rozmów i refleksji nad kondycją psychiczną społeczeństwa. Nie zabrakło oczywiście poczęstunku oraz wymiany cennych doświadczeń. Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i liczymy na dalszą współpracę.

Małgorzata Subocz

Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Przezmarku