W dniach 25-29.09.2023r. odbył się ostatni obóz szkoleniowy IV klasy LOa o ukierunkowaniu obronnym w 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego. Uczniowie odbywali szkolenie pod opieką nauczycieli - wychowawczyni Moniki Kucińskiej oraz majora Bolesława Czechowskiego.

W poniedziałek po przyjeździe kadeci zostali zakwaterowani na kompanii czołgów. Następnie odbyło się spotkanie w Sali Tradycji Brygady z Dowódcą generałem bryg. Sławomirem Lidwą. Tego samego dnia uczniowie uczestniczyli w treningu musztry zgodnie z planem szkolenia, a w godzinach popołudniowych – w treningu w hali sportowej. Tradycyjnie od pierwszego dnia wszyscy musieli przestrzegać regulaminów oraz porządku dnia. Każdy dzień rozpoczynał się pobudką o godz. 6.00 i poranną zaprawą o godz. 6.30., a kończył się udziałem uczniów w rozgrywkach w piłce siatkowej. We wtorek zgodnie z porządkiem dnia kadeci wzięli udział w szkoleniu strzeleckim na przykoszarowym placu ćwiczeń 9BBKPanc., gdzie odbyli strzelanie z karabinku pneumatycznego. Najlepszymi strzelcami okazali się: Szymon Kujawski, Jakub Zawierucha oraz Damian Wilk. Następnie na placu musztry odbyła się próba dotycząca święta Brygady. Kolejnego dnia kadeci wraz z opiekunami udali się na przemarsz do Nowej Pasłęki. Mieli okazję zobaczyć Kościół Świętego Krzyża i poznać jego historię. Sanktuarium prowadzone jest przez redemptorystów, a jego historia sięga 1625 roku. Po powrocie uczniowie wzięli udział w kolejnej próbie przygotowującej do święta Brygady. Czwartek był intensywnym dniem, ponieważ od rana na strzelnicy kadeci brali udział w zespołowym strzelaniu klas mundurowych z broni krótkiej KBKS. W zawodach uczestniczyły również szkoły z Braniewa: klasa OPW z ZSB oraz uczniowie z miejscowego liceum. Nasi kadeci okazali się bezkonkurencyjni. I miejsce zajął Bartłomiej Macko, II miejsce - Daniel Jabłoński. Również w zawodach drużynowych uczniowie ZSEiT nie mieli sobie równych i zajęli I miejsce. Tego dnia kadeci oraz zaproszeni goście uczestniczyli w koncercie Zespołu Wokalnego Klubu Marynarki Wojennej RIWIERA z Gdyni. W ostatnim dniu obozu szkoleniowego nastąpiło rozliczenie sprzętu kwaterunkowego i podziękowanie Dowódcy Brygady za gościnę i możliwość odbycia krótkiego, ale intensywnego szkolenia.

Obchody 29 rocznicy powstania 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej rozpoczęły się uroczystym apelem. W programie były m.in. pokazy sprzętu i wyszkolenia żołnierzy oraz żołnierska grochówka. Kadeci ZSEiT w swoich mundurach prezentowali się bardzo dobrze i wzbudzali duże zainteresowanie, zwłaszcza podczas defilady wśród mieszkańców Braniewa i zaproszonych gości, w tym Dyrektor ZSEiT w Pasłęku pani Lidii Zawarczyńskiej, która po zakończeniu defilady złożyła Dowódcy Brygady, gen. Sławomirowi Lidwie życzenia i okolicznościowy grawerton. W tym roku po raz pierwszy obchody odbywały się przy Bazylice Mniejszej pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie.

Przez cały pobyt na obozie szkoleniowym pogoda dopisywała, a wśród uczniów panowała przyjazna atmosfera. Na pewno nie był to stracony czas. Obóz był prawdziwą lekcją patriotyzmu i żołnierskiego życia dla kadetów, którzy po maturze wkraczają w kolejny etap swojej drogi życiowej. Wielu z nich myśli o służbie w Wojsku Polskim. Powodzenia!

Dziękujemy 9 Braniewskiej Brygadzie Kawalerii Pancernej i życzymy żołnierskiego szczęścia.

Żródło: Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku