W dniu 29 września 2023 r. w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym, odbyła się pierwsza edycja Konferencji „Forum Wokół Piłki”. Głównym organizatorem wydarzenia był Warmińsko-Mazurski Związek Piłki Nożnej, a Współorganizatorem Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Polski Związek Piłki Nożnej. Konferencja podzielona była na trzy specjalne bloki tematyczne: finansowanie sportu i klubów piłkarskich (infrastruktura, działalność), rola sportu i klubów piłkarskich w budowaniu i rozwoju lokalnej społeczności oraz panele dyskusyjne z elementami targów i networkingu. Oprócz prelegentów można było spotkać blisko 200 uczestników z ok. 70 miejscowości z województwa warmińsko-mazurskiego, m.in. przedstawicieli lokalnych samorządów (w tym osoby odpowiedzialne za sport),przedstawicieli klubów, przedstawicieli sponsorów klubów,przedstawicieli firm świadczących usługi dla środowiska sportowego (np. renowacje boisk, sprzęt sportowy). W trakcie prelekcji swoimi cennymi uwagami podzielili się eksperci i prelegenci, którzy mają doświadczenie w zdobywaniu środków finansowych z samorządów lokalnych, środków ministerialnych czy Funduszy Europejskich. Podczas sympozjum wymieniono poglądy na temat wielostronnej i bezpośredniej współpracy samorządów i klubów piłkarskich, związanej z rozwojem i udostępnianiem sportowej infrastruktury, rozwijającej się w ostatnich latach do poziomu wywierającego istotny wpływ na społeczności lokalne oraz inspiracjami i propagowaniem rozwiązań związanych ze skutecznym pozyskiwaniem innych inwestycji, nawiązywaniem kontaktów, zrozumieniem potrzeb oraz budowaniem dobrego klimatu wokół szeroko pojętej „piłki nożnej” na Warmii, Mazurach i Powiślu.