14.08.2023r. wParku Ekologicznym w Pasłęku odbył się Piknik Militarny z okazji Dnia Wojska Polskiego, w którym uczestniczyły władze samorządowe województwa, powiatu, gminy Pasłęk, gmin sąsiednich oraz wyższa kadra dowódcza Wojska Polskiego z gen. dyw.ZenonemBrzusko - dowódcą Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód w Elblągu, wiceministrem obrony narodowej Michałem Wiśniewskimi wiceministrem aktywów państwowych Andrzejem Śliwką.

W części oficjalnej, w kościele pw.bł. Matulewicza, odbyła się msza święta za Ojczyznę zgodnie z ceremoniałem wojskowym, którą koncelebrował biskup elbląski Jacek Jezierski. Następnie pododdziały przemaszerowały w szyku na miejsce pikniku. Tam uroczyście wciągnięto flagę narodową na maszt przy śpiewie hymnu narodowego przez wszystkichżołnierzy i uczestników uroczystości. Podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia, medale i awanse.Po okolicznościowych przemówieniach, w których przekazano życzenia wszystkim żołnierzom z okazji Dnia Wojska Polskiego, odbyła się defilada.

Festyn cieszył się sporym zainteresowaniem mieszkańców Pasłęka. Największą atrakcją był pokaz najnowszego sprzętu wojskowego, którym dysponuje Wojsko Polskie. Spore zainteresowanie budził jeden znajlepszych czołgów na świecie, koreański K-2 Czarna Pantera, który przyjechał z jednostki wojskowej w Morągu. W uroczystościach uczestniczył również przewodniczący Rady Miejskiej i dyrektor ZSEiT w Pasłęku Marian Matuszczak. Mimo wakacji na pikniku nie zabrakło kadetów ZSEiT. Uczestnicy pikniku mieli możliwość zobaczyć wszystkie stoiska wielu jednostek i instytucji wojskowych z naszego regionu i obejrzeniu sprzętu wojskowego.Na wszystkich gości festynu czekała wyborna wojskowa grochówka. Miła informacja nadeszła także z zaprzyjaźnionej 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej. Dowódca płk Sławomir Lidwa, decyzją Prezydenta RP, został mianowany na stopień generała brygady. Gratulacje!