W dniach 7-8 lipca 2023 r. w Aniołowie odbył się XVIII Zlot Miłośników Aniołów.
Wydarzenie objęli honorowym patronatem Starosta Elbląski i Burmistrz Pasłęka.

XVIII Zlot Miłośników Aniołów w Aniołowie tradycyjnie rozpoczęła parada na czele z orkiestrą strażacką z Zielonki Pasłęckiej i szczudlarzami z „Kuźni Pruskiej”.

Za nią szli włodarze oraz liczne grono zaproszonych gości z Niemiec, Litwy i Ukrainy oraz mieszkańcy nie tylko Aniołowa. Na miejscu zlotu, na wszystkich czekały stoiska z wyrobami rękodzieła ludowego, zdrową żywnością i przepysznym jedzeniem przygotowanym przez mieszkańców Aniołowa i zaprzyjaźnionych miejscowości z Marianki i Zielonego Grądu a także Kazimierzowa, Zalesia, Władysławowa, Oleśna. Największym powodzeniem cieszyły się „anielskie ruchańce”, za którymi stała bardzo długa kolejka miłośników tego specjału.

W części oficjalnej przedstawiciele władz samorządowych: Przewodniczący Rady Miejskiej w Pasłęku Pan Marian Matuszczak wręczył list gratulacyjny Sołtysowi Aniołowa Panu Zbigniewowi Cieśla, a Burmistrz Pasłęka dr Wiesław Śniecikowski wręczył nagrodę prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi „Aniołowo” Halinie Cieśla. Podziękowania za pracę i organizację Zlotu Aniołów złożyli organizatorom Marszałek Województwa |Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, Starosta Elbląski Maciej Romanowski wraz z Przewodniczącą Powiatu Elbląskiego Genowefą Kwoczek, senator RP Jerzy Wcisła oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych Andrzej Śliwka, który zapowiedział pomoc w zdobyciu środków finansowych na budowę remizy strażackiej i świetlicy wiejskiej dla Aniołowa.

Program Zlotu umożliwił prezentację przedstawicieli zaprzyjaźnionych wiosek: Hadenfeld, Anheliwka i Taboryszki. Delegacja z Litwy wyjechała z zestawem polskich książek dla dzieci w Szkole Turgielach a grupa ukraińska z darami dla podopiecznych w Anheliwce zebranymi od uczestników Zlotu.

Delegacja Hadenfeld i przedstawiciele sołectwa Aniołowo podpisali porozumienie, która zakłada wspólny i wszechstronny rozwój zaprzyjaźnionych wiosek we wspólnej Europie.

Ciekawostką wydarzenia były warsztaty kulinarne prowadzone przez certyfikowanych adeptów sztuki kulinarnej – młode osoby, które ukończyły warsztaty w ramach projektu „Anielskie smaki” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jednym z akcentów Zlotu był konkurs kulinarny na potrawę tematyczną z nagrodami ufundowanymi przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Odział w Olsztynie. Dzięki temu siedem stoisk otrzymało specjalne talony.

W części artystycznej na scenie wystąpił zespół „Wysoczanki” z Zalesia, a gwiazdą wieczoru był zespół Koneserzy i miejscowy teatr ognia „Angels in the fire”

Inicjatywę wspierali mieszkańcy Rzeczna i Nowe Kusy oraz Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Pasłęku a także liczni sponsorzy, którym organizatorzy bardzo dziękują.

Wydarzenie współfinansowane było ze środków: Gminy Pasłęk, Starostwa Powiatowego oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.