Awanse na kolejne stopnie służbowe i odznaczenia odebrali wczoraj (19.07) policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. W tym roku pierwsze w województwie warmińsko-mazurskim obchody odbywały się właśnie w Elblągu.

Tradycja Święta Policji sięga 1919 roku wtedy to Ustawą Sejmu II Rzeczypospolitej z 24 lipca 1919 r. powołana została Policja Państwowa. To właśnie na pamiątkę tego wydarzenia, w lipcu na terenie wszystkich jednostek w Polsce, odbywają się obchody Święta Policji.

Patronatem objął je Prezydent Elbląga - Witold Wróblewski oraz Starosta Elbląski - Maciej Romanowski. Święto Policji rozpoczęło się mszą św. w Katedrze św. Mikołaja w Elblągu, którą celebrował biskup elbląski Jacek Jezierski.

W samo południe przed Ratuszem Staromiejskim odbył się uroczysty apel z udziałem nadinsp. Tomasza Klimka, Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, podczas którego 75 policjantów zostało awansowanych na kolejne  stopnie, a 11 odznaczonych medalami i odznakami. Na uroczystość przybyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, instytucji współpracujących z elbląska policją oraz rodziny awansowanych i mieszkańcy.

Elbląskie obchody Święta Policji uświetniła Orkiestra Wojskowa z Elbląga a także pododdział honorowy i poczet sztandarowy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie oraz poczet sztandarowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu. Jako, że całość uroczystości odbywała się na starym mieście nie mogło zabraknąć policyjnej defilady. Po niej mieszkańcy mogli wziąć udział w festynie, gdzie prezentowano policyjny sprzęt a najmłodsi mogli wziąć udział w wielu konkursach z nagrodami.

nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu