Po raz szósty w Zielonce Pasłęckiej odbyły się Wojewódzkie Obchody Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej oraz za pomoc udzielaną uciekinierom. Dokładnie 12 i 13 lipca 1943 r. niemieccy okupanci rozpoczęli pacyfikację wsi Michnów w województwie świętokrzyskim. Mieszkańcy tej miejscowości za pomoc niesioną partyzantom w przeciągu dwóch dni zostało wymordowanych ponad 200 mieszkańców, a miejscowość spalona. Datę tych wydarzeń uznano za symboliczny dzień pamięci mieszkańców polskich wsi. Dzień wcześniej, 11 lipca 1943 r. na Wołyniu nastąpiła kulminacja rzezi polskiej ludności przez ukraińskich nacjonalistów zwana „krwawą niedzielą”. Uroczystości w Zielonce Pasłęckiej odbyły się pod pomnikiem „Pamięci poległych na frontach II Wojny Światowej oraz partyzantce i placówkach samoobrony na Wołyniu”. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyły władze samorządowe: wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski, marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, Starosta Elbląski Maciej Romanowski, burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski wraz z przewodniczącym rady Marianem Matuszczakiem, przedstawiciele wojska Polskiego, służb mundurowych, organizacji kombatanckich oraz mieszkańcy wsi Zielonka Pasłęcka. Przed uroczystościami odbyła się msza święta, której przewodniczył Biskup Diecezji Elbląskiej  Jacek Jezierski. Po głównych uroczystościach odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Izabeli Charmuszko.

info: glospasleka.pl