5 lipca 2023r. na zaproszenie Dowódcy Brygady płk. Sławomira Lidwy Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku Marian Matuszczak uczestniczył w pożegnaniu Polskiego Kontyngentu Wojskowego Łotwa.

PKW Łotwa  to dwustuosobowy kontyngent tworzony na bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej z Bydgoszczy, który funkcjonować będzie w strukturze Wielonarodowej Batalionowej Grupy Bojowej, pod dowództwem kanadyjskim. Grupa będzie liczyć ok. 1000 żołnierzy. Oprócz Kanadyjczyków i Polaków w jej skład delegowani są przedstawiciele Włoch, Albanii, Słowenii i Hiszpanii.

W uroczystości pożegnania XIII zmiany PKW Łotwa uczestniczyli: gen. bryg. Dariusz Kosowski – zastępca dowódcy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, przedstawiciele Dowództwa Generalnego i Operacyjnego, przedstawiciele władz samorządowych miasta Braniewa, powiatu, Policji, Straży Granicznej i innych jednostek organizacyjnych.

Po przemówieniach i życzeniach „żołnierskiego szczęścia” skierowanych do PKW Łotwa odbyła się defilada. W okolicznościowym spotkaniu uczestniczyły także rodziny żołnierzy udających się na misję. Życzenia na ręce Dowódcy Brygady przekazał także dyrektor ZSEiT w Pasłęku.

Inf. mjr Bolesław Czechowski